Jaką rolę u mężczyzny pełni progesteron?

Witam. Pytanie do endokrynologa, Jaką rolę w organiźmie męzczyzny ma progesteron? Mam przekroczoną normę czterokrotnie, dodam, że od 4 lat nie wróciły mi funkcje seksualne po antydepresancie. Robiłem mase badań hormonalnych: Testosteron, Testeron wolny, SHGB, DHEA, prolaktyne, estrandiol, LH, FSH, ACTH, kortyzol, LH, TSH, FT3, FT4 i wszystkie są w normie oprócz progesteronu. W trakcie badań nie byłem od dłuższego czasu na żadnych lekach. Czy są jakieś leki obniżające poziom progesteronu? jestem wykastrowany, bardzo proszę o odpowiedź

Nadmiar tego hormonu skutkuje: depresją, ospałością, zmęczeniem, niskim libido, utratą włosów, odkładaniem się tłuszczu, suchością skóry, niepłodnością oraz problemami ze zbudowaniem tkanki mięśniowej. Z kolei niedobór progesteronu u mężczyzn może objawiać się: problemami z prostatą, powiększeniem piersi, utratą masy mięśniowej, trądzikiem, bólami mięśniowo-stawowymi, a także rozregulowaniem pracy tarczycy.