Jakie jest ryzyko zachorowania na raka u osoby ze złogiem w pęcherzyku żółciowym?
Witam. Mam 20 lat. Poszedłem na badanie usg z bólami prawego podbrzusza, aczkolwiek badanie USG żadnych „ewidentnych” zmian patologicznych nie wykazało w prawym dole biodrowym. Wyrostek nie został uwidoczniony podczas badania. Natomiast przypadkowo odkryto u mnie złóg w woreczku żółciowym wielkosci 27mm. Sciany woreczka gladkie i niepogrubione, drogi żółciowe bez zmian, wątroba niepowieszona tak jak i reszta narządów okolicznych. Od niedawna czasami po posiłku czuje takie rozpieranie w okolicy żołądka, aczkolwiek żadnych ataków bólu nie miałem z tego powodu. Jak „pouciekamy” okolice nadbrzusza powyżej pępka oraz delikatnie w strone prawa, czuje delikatny dyskomfort. Moje pytanie tyczy się co z tym kamieniem zrobic, czy można z nim zyc, czy należy usunąć cały woreczek? Ponadto czy bóle podbrzusza mogą być powiązane z kamicą woreczka? No i dużo naczytałem się o nowotworze woreczka. Jakie istnieje realne prawdopodobienstwa ze na niego zachoruje w tym wieku? Podobno złogi tej wielkosci znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworu.

MĘŻCZYZNA, 21 LAT ponad rok temu
Lek. Katarzyna Szymczak
79 poziom zaufania
Należy usunąć cały pęcherzyk żółciowy. Kamica pęcherzyka żółciowego faktycznie zwiększa ryzyko rozwoju raka, szczególnie kamienie o średnicy powyżej 3 cm, jednak jest to nowotwor który występuje głównie u osób starszych, powyżej 50 rż.
Pozdrawiam