Kiedy mam rozpocząć nowe opakowanie tych tabletek?

Witam Zazywam tabletki Yaz konczy mi sie opakowanie i czekam na dostawe nowego jednak istnieje opcja ze nie dotra one do mnie zanim skoncze stare prosze o informacje czy jesli skoncze moje opakowanie i bede miec jakas przerwe to kiedy mam zaczac nowe opakowanie i czy od pierwszego dnia bede zabezpieczona?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

to zależy. Jeżeli będzie miała Pani możliwość rozpoczęcia kolejnego blistra z opóźnieniem jednodniowym, to można tę sytuację potraktować jak przypadkowe pominięcie 1 tabletki z 1. tygodnia. W takiej sytuacji należy zażyć pominiętą tabletkę oraz kolejną (czyli drugą z rzędu). Przez kolejne 7 dni należy korzystać z dodatkowego zabezpieczenia. Więcej informacji w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/zapomniana-tabletka-antykoncepcyjna.

Jeżeli rozpoczęcie stosowania antykoncepcji hormonalnej chce Pani wznowić później, to zażywając pigułkę w dowolnym momencie, będzie Pani musiała zabezpieczać się dodatkowo do końca opakowania leku. Natomiast najlepszym wyjściem w takim przypadku byłoby poczekać na krwawienie menstruacyjne i wówczas rozpocząć stosowanie antykoncepcji hormonalnej od 1. dnia cyklu (czyli od 1. dnia krwawienia). Wówczas ochrona jest zapewniona od samego początku, czyli od 1. tabletki.

Więcej o tym, jak zażywać pigułki, przeczytać Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.