Kiedy w takiej sytuacji najlepiej wykonać test ciążowy?

Witam.Spóźnia mi się miesiączka 3 dzień, moje cykle to 26-28 dni. Ostatni raz miałam opóźnienie jakieś 2 lata temu gdy miałam zapalenie nerek, od tego czasu nic, do teraz. Współżyłam z narzeczonym 14/15 lutego , bez zabezpieczenia i napewno skończyło się to w środku. Jednak według kalendarzyka nie były to dni płodne. W styczniu byłam mocno przeziębiona , ale dostałam wtedy miesiączkę na czas. Objawy przedmiesiączkowe miałam takie jak zawsze, ból piersi, uczucie „spuchnięcia” itp. Dzień przed planowaną miesiączką (19 luty) zaczęło pobolewać mnie podbrzusze. W dzień spodziewanej miesiączki (20 luty ) też bolał , od wczoraj nie boli mnie brzuch , piersi delikatnie bolą na dole. Czy mogłam zajść w ciąże ? Kiedy w takiej sytuacji zrobić test ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety każdy stosunek płciowy bez zabezpieczenia związany jest z ryzykiem zapłodnienia, zwłaszcza że poleganie na wskazaniach kalendarzyka – nawet w formie aplikacji – jest zwodnicze. Proszę pamiętać, że owulacja nie występuje zawsze w tym samym, ściśle określonym terminie – jest zależna od wielu czynników, a na jej przesunięcie w czasie może wpłynąć nawet stres czy infekcja.

Zachęcam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-obliczania-dni-plodnych.

Stąd też, jeżeli doszło do wytrysku w pochwie, a obecnie spóźnia się Pani miesiączka, zdecydowanie warto wykonać test ciążowy. W zależności od czułości testu, określonej przez producenta na opakowaniu, wiarygodny wynik testu można uzyskać już nawet po 14 dniach od zbliżenia, choć oczywiście im bliżej terminu spodziewanej miesiączki, tym większe szanse na to, że wynik nie będzie fałszywie negatywny.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-wykonac-test-ciazowy-wskazowki-wynik-rodzaje-i-ceny-testow.

Hormon beta hCG produkowany jest przez zapłodniona komórkę jajową od samego początku ciąży, choć w moczu może być wykrywalny później niż we krwi. Dlatego też najlepszym i najpewniejszym sposobem na potwierdzenie lub wykluczenie ciąży jest wykonanie badań laboratoryjnych z krwi na oznaczenie poziomu beta hCG.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/hcg.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.