Moja mama ma depresję i straciła apetyt. Jak jej pomóc?

Witam. Od miesiąca moja mama ma bardzo słaby apetyt (je na siłę i w bardzo małych ilościach), najpewniej z tego powodu jest osłabiona. Często nie wie co z sobą zrobić - ani chodzić, ani leżeć. Właśnie przez to traci sens i ochotę do życia.

Była już wiele razy u psychiatry, dostawała leki, ale nie ma żadnej poprawy. Czy to depresja? P.S. Czy jest szansa, aby mama odzyskała apetyt? Czy jest pani w stanie polecić jakiś lek na odzyskanie apetytu? Jest to dla mnie bardzo ważne... Proszę o jakieś rady. Serdecznie dziękuję, Ania.

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Trudno mi stwierdzić, czy Pani mama choruje na depresję dysponując tak krótkim opisem problemu. Zaburzenia łaknienia mogą być objawem depresji. Wówczas poprawę przynosi skuteczne leczenie przeciwdepresyjne. Niektóre z leków przeciwdepresyjnych powodują, jako objaw uboczny, zwiększony apetyt, co można wykorzystać w takim przypadku. Niestety, omówienie tych preparatów przekracza możliwości naszego serwisu.

Należałoby również wykluczyć możliwość choroby przewodu pokarmowego - proszę skonsultować mamę u lekarza internisty.

Bardzo ważne jest, aby mama wypijała odpowiednią ilość płynów, zwłaszcza w upalne dni - ok. 2 l. dziennie. Do rozważenia jest również skierowanie mamy do szpitala, aby wykonać odpowiednie badania i dobrać skuteczne leki (w zależności od przyczyny - może to być oddział internistyczny lub psychogeriatryczny).

Z pozdrowieniami