Nie lubię mojego ciała - co zrobić, żeby schudnąć?

Mam 12 lat, 155 cm wzrostu i ważę 56 kg. Bardzo nie lubię mojego ciała - mam brzuch i boki. Co robić żeby schudnąć (jakie ćwiczenia, ile jeść)? Z góry dziękuję i pozdrawiam ;];]
12 LAT ponad rok temu

Witam.

Pierwszym krokiem powinna być akceptacja ciała - musisz je kochać i o nie dbać. Jeśli cierpisz na kompleksy, lub ciało jest dla Ciebie powodem przygnębienia, niezadowolenia i frustracji - porozmawiaj o tym z rodzicami (mamą?).

Twoje BMI wynosi 23,33 i na siatce centylowej odpowiada przedziałowi powyżej 90 centyla. Od tej wartości rozpoznaje się nadwagę, niemniej, oceny prawidłowości Twojej masy ciała powinien dokonać lekarz w czasie badania kontrolnego.

Istnieją pewne czynniki, które mogą wpływać na wagę:
- rozwinięta tkanka mięśniowa (cięższa od tk. tłuszczowej),
- obrzęki (gdy dieta obfituje w sód),
- "mocna" budowa ciała (ciężki kościec).

Najoptymalniejszym narzędziem służącym do oceny składu masy ciała było by w Twoim przypadku badanie bioimpedancji (można je wykonać w większości poradni dietetycznych). Takie badanie dałoby odpowiedź, z czego wynika większa masa (czy z większej zawartości tk. tłuszczowej, czy też mięśniowej, a może akumulacji płynów ustrojowych).

W Twoim wieku dieta może zaburzyć procesy wzrastania, stąd istotniejsze jest unikanie przybierania na wadze (zwiększania zasobów tkanki tłuszczowej). Z tego też względu warto wyeliminować/znacząco zmniejszyć spożycie wymienionych produktów: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, fast-foody, ciasta, ciasteczka, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Zasady dla Ciebie to:

- UNORMOWANIE pór posiłków (optymalna ilość, to 5 posiłków w ciągu dnia, co około 3 godziny),
- UNIKANIE słodyczy, żywności typu fast-food, kolorowych i słodzonych napojów (wymienione powyżej),
- SYSTEMATYCZNOŚĆ w podejmowaniu aktywności fizycznej (zajrzyj na www.abccwiczenia.pl).

Dobrze, gdybyś mogła uczęszczać na zajęcia typu SKS.

Pozdrawiam Cię ciepło