Nieregularna miesiączka. Kiedy rozpocząć przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych?

Witam, mieszkam poza granicami Polski i udałam się tutaj do lekarza. Po rutynowym zbadaniu ciśnienia, wagi i wzrostu otrzymałam receptę na tabletki antykoncepcyjne. Jest to moje pierwsze zetknięcie z antykoncepcją hormonalną. Dotychczas moje cykle miesiączkowe były bardzo nieregularne (dieta, stres, praca fizyczna), rzadko kiedy krwawienie następowało zgodnie z terminem lub zdarzał się jego brak. Niestety pielęgniarka która ową receptę mi przepisała nie objaśniła mi do końca, jak powinnam zacząć je przyjmować w mojej sytuacji - kazała przeczytać ulotkę i poczekać do pierwszego dnia krwawienia, jednak co jeśli i tym razem krwawienie nie pojawi się? Czy powinnam przyjąć tabletkę w "planowanym" terminie, czy poczekać do kolejnego miesiąca? Co jeśli zacznę przyjmować tabletki przed krwawieniem, według wyliczonej daty prawdopodobnego dnia rozpoczęcia menstruacji?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Proszę poczekać do pierwszego dnia krwawienia, nawet jeśli oznacza to oczekiwanie aż do kolejnego miesiąca. Nie ma sensu rozpoczynanie opakowania w dniu, w którym planowo powinna się pojawić miesiączka, jeśli to nie nastąpi. Działanie tabletek podczas przyjmowania pierwszego opakowania będzie pełne tylko wtedy, gdy prawidłowo rozpocznie Pani ich przyjmowanie.

Pozdrawiam serdecznie!