Podejrzenie Zespołu Cushinga

Witam Serdecznie. Mam 22 lata, wciągu pół roku przytyło mi się z dobre 30 kg, pojawiły się rozstępy na brzuchu, przedniej i tylnej części ud, tył kolan, i w lewym dole pachowym. Udałam się do endokrynologa, który zalecił mi wzięcie tabletki deksametazonu o 23.00 a dnia nastepnego udałam się na badania. Hormony tarczyny wyszły idealnie a stezenie kortyzolu wynosilo 2,13. Czeka mnie jeszcze badanie USG jamy brzusznej. Czy w takim razie mogę już nastawić się iż jest to zespół Cushinga?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, wynik testu hamowania deksametazonem nie wyklucza zespołu Cushinga, a pozostałe objawy są również charakterystyczne dla zespołu Cushinga. Poza postawieniem samego rozpoznania ważne jest obecnie ustalenie przyczyny choroby, gdyż od tego uzależnione jest leczenie.