Podejrzenie Zespołu Cushinga
Witam Serdecznie. Mam 22 lata, wciągu pół roku przytyło mi się z dobre 30 kg, pojawiły się rozstępy na brzuchu, przedniej i tylnej części ud, tył kolan, i w lewym dole pachowym. Udałam się do endokrynologa, który zalecił mi wzięcie tabletki deksametazonu o 23.00 a dnia nastepnego udałam się na badania. Hormony tarczyny wyszły idealnie a stezenie kortyzolu wynosilo 2,13. Czeka mnie jeszcze badanie USG jamy brzusznej. Czy w takim razie mogę już nastawić się iż jest to zespół Cushinga?

KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu
Lek. Rafał Gryszkiewicz
84 poziom zaufania
Witam, wynik testu hamowania deksametazonem nie wyklucza zespołu Cushinga, a pozostałe objawy są również charakterystyczne dla zespołu Cushinga. Poza postawieniem samego rozpoznania ważne jest obecnie ustalenie przyczyny choroby, gdyż od tego uzależnione jest leczenie.