Profilaktyka po usunięciu żylaków

Witam serdecznie, jestem po dwóch zabiegach chirurgicznych dotyczących żylaków kończyn dolnych-jestem obciążona genetycznie natomiast na ta chwile usowani żylaki z powodu estetyki -w jaki sposób powinnam sie zabezpieczyć jaka prowadzić profilaktykę by problem mniej sie pogłębiał -zwłaszcza ,ze planuje zajść w ciąże .

Witam. Pani sytuacja zdrowotna jest złożona, albowiem może Pani mieć także żylaki wewnątrz jamy brzusznej w okolicy macicy, a ciąża będzie sprzyjać ich dalszemu rozwojowi. Dlatego w zaawansowanej ciąży należy często leżeć na lewym boku, aby ciężarna macica nie uciskała na żyłę główną dolną. Obecnie w ramach profilaktyki pomaga noszenie rajstop przeciwżylakowych oraz unikanie nadmiernego przeciążania ( nadwaga, długotrwała pozycja stojąca lub siedząca w bezruchu, intensywna jazda rowerem) i częsta elewacja kończyn dolnych. Taki sposób postępowania pomoże opóźnić tę niestety naturalną Pani predyspozycję do tworzenia się żylaków. Pozdrawiam, R.Florek

Dzień dobry,

W profilaktyce przeciwżylakowej musi Pani pamiętać o następujących rzeczach:
- zdrowym trybie życie, tzn odpowiednim odżywianiu (unikaniu soli, która zatrzymuje wodę w naszym organizmie, spożywaniu produktów bogatych w witaminę C, B, E, krzem, rutynę) oraz odpowiedniej dawce ruchu (takiej aktywności, która wspomoże działanie pompy mięśniowej- rower, spacery, taniec),
- utrzymaniu prawidłowej masy ciała,
- unikaniu długotrwałego przebywania w jednej pozycji siedzącej lub stojącej- w czasie przerwy wykonać wspięcie na palce, poruszać nogami, stopami, nie zakładać nogi na nogę, w miarę możliwości odpoczywać z nogami uniesionymi powyżej tułowia,
- ograniczeniu długich, gorących kąpieli w wannie, które powodują rozszerzenie żył na rzecz kąpieli pod prysznicem stosując naprzemiennie ciepło- zimny strumień wody, ograniczeniu sauny i solarium,
- noszeniu wygodnych, nieuciskających ubrań oraz butów dobrze wyprofilowanych z obcasem 3-4 cm,
- kompresjoterapii- odpowiednio dobrane wyroby uciskowe zapobiegają zastojowi krwi,
- kontrolnych wizytach u flebologa, tym bardziej, że jest Pani obciążona genetycznie,
- masażach- zawsze w kierunku dosercowym, usprawnią przepływ krwi, odżywią i dotlenią tkanki.

Pozdrawiam serdecznie.