Prośba o interpretację wyników badania - próby wątrobowe

Witam! Jestem 28-letnią kobietą. Robiłam rutynowo badania prób wątrobowych i mam podwyższony poziom bilirubiny całkowitej: 1,34 mg/dl przy normie podanej jako <1. ALT wynosi 10 U/l (norma <31); AST: 17 U/l (norma <32). Jedyne leki jakie biorę, to suplementacja hormonami tarczycy w dawce 125 mg na dobę - mam zdiagnozowaną i leczoną chorobę Hashimoto od 2001 roku. Czy jest to duże odchylenie od normy i czy powinnam z tym iść do lekarza lub wykonać jakieś inne badanie? Czy raczej jest to małe odchylenie i nie powinnam się tym przejmować? Pozdrawiam
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wartość bilirubiny całkowitaj 1,34 mg/dl nie jest dużym odchyleniem od normy, jednak wymaga dalszej diagnostyki. Powinna Pani wykonać badanie stężenia bilirubiny z podziałem na frakcję -  oznaczyć bilirubinę wolną i sprzężoną, co pomoże ustalić przyczynę hiperbilirubinemii. Warto sprawdzić również, czy dawka przyjmowanych hormonów tarczycy zaspokaja Pani potrzeby (oznaczyć TSH), ponieważ czasem nieprawidłowości w badaniach czynności wątroby mogą wynikać z zaburzeń gospodarki hormonalnej tarczycy. Proszę udać się do lekarza rodzinnego, który skieruje Panią na wszystkie niezbędne badania.

Pozdrawiam.