Przyjęcie tabletki po wyznaczonym czasie - jakie jest ryzyko zajścia w ciążę?

Witam. Biorę tabletki od 6 miesięcy. 7-dniowa przerwa rozpoczęła się w czwartek, w niedzielę odbyłam stosunek z partnerem bez zabezpieczenia. Następnie w poniedziałek dostałam okres. Tabletkę przyjmę dopiero w piątek, czyli z 1-dniowym opóźnieniem. Jakie jest ryzyko ciąży? Przyjmę oczywiście 2 tabletki na raz. Czy plemniki mogły zostać usunięte podczas okresu? Kiedy może dojść do owulacji?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Regularne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych gwarantuje niemal 100 % skuteczność zabezpieczenia. Dla pełnego zabezpieczenia przez cały cykl miesięczny konieczne jest przestrzeganie kilku reguł, w tym przyjmowanie tabletek o stałej porze, unikanie czynników mogących osłabiać działanie preparatu oraz rozpoczęcie nowego blistra najpóźniej w ósmym dniu trwania przerwy. Przerwę zawsze można dowolnie skrócić, nigdy wydłużyć.
Przyjęcie pierwszej tabletki z nowego opakowania po wyznaczonym czasie niestety wiąże się z ryzykiem ciąży. Przyjmuje się wtedy, że wszystkie stosunki mające miejsce w trakcie przerwy nie były zabezpieczone. Przyjęcie dwóch tabletek jednocześnie po wyznaczonym dniu nie zmniejsza ryzyka ciąży. Wskazane jest stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia na wypadek, gdyby z poprzednich zbliżeń nie doszło do zapłodnienia.
Odpowiadając na kolejne Pani pytania - plemniki nie są usuwane wraz z krwią.
Nie ma również jednoznacznych danych na temat momentu pojawienia się owulacji po pominięciu tabletki. Istotne jest tu działanie wielu czynników: czas przyjmowania tabletek, predyspozycje genetyczne i inne. Należy jednak podkreślić, że największe ryzyko wystąpienia szybkiej owulacji jest przy pominięciu tabletki w pierwszym tygodniu, gdy organizm jest po tygodniowej przerwie od hormonów.
Przed rozpoczęciem kolejnego blistra, niezależnie od wystąpienia krwawienia wskazane jest wykonanie testu ciążowego.
Pozdrawiam.