PŻW poszerzony na USG jamy brzusznej

Witam. Mam 62 lata. 15 lat temu miałam zabieg Cholecystektomię. Na przestrzeni lat borykałam się z różnymi objawami ze strony żołądka. Mam stwierdzoną chorobę refluksową z przewlekłym zapaleniem błony śluzowej żołądka. Gastroskopia wykazała jeszcze żółć w żołądku. Jestem na stałe na controlocu 20 ponieważ jestem jeszcze dodatkowo obciążona duża ilością leków kardiologicznych jak i warfaryną. Ostatnio USG j.brzusznej wykazało Pżw poszerzony do 1,1cm. Czy jest to powód do dalszej diagnozy?

Piotr Pilarski

Nie, nie wymaga jeśli nie ma Pani objawów kolki żółciowej.

Pozdrawiam.

Niestety tak.
Poszerzenie przewodu żółciowego wspólnego i to tak znaczne - 1,5 cm świadczy o tym, że żółć spływajac do dwunastnicy z wątroby napotyka po drodze przeszkodę- mogą to być kamienie w przewodach żółciowych lub inna zmiana w głowie trzustki.
Powinna Pani poddać się dlaszej diagnostyce- endoultrasonografii przewodów żółciowych, MRCP lub ERCP.