Rekonwalescencja po zabiegu artroskopii kolana

Dzień dobry Mam mieć robiony zabieg artroskopie kolana bo prawdopodobnie mam uszkodzona łękotke Interesuje mnie jednak bardziej co będzie po zabiegu i jak będzie przebiegała rekonwalescencja, a wiec czy będę miała szwy, czy będę musiała chodzic o kulach jeżeli tak to jak długo to potrwa? Czy czeka mnie po zabiegu jakas rehabilitacja/dłuższa rekonwalescencja i czy tez będzie trwała dlugo No i po jakim mniej więcej czasie zakończy się ta rekonwalescencja i będę mogla wrócić do pelnej sprawności ruchowej i do jakiś cwiczeń. Boje się bardziej tego co będzie po zabiegu niż samej operacji dlatego mam tyle pytan dotyczących rekonwalescencji po zabiegu. Jak długo ona trwa? Czy operacja grozi jakimiś powikłaniami, które sprawią, że rekonwalescencja będzie jeszcze dłuższa? Martwię się... Z góry dziekuje za odpowiedzenie na te wszystkie moje pytania. Na pewno mnie to uspokoi jak będę wiedziała co mnie czeka.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Proszę zapoznać się z tym artykułem. http://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/poradnik,29,co-to-jest-artroskopia-kolana,1266.chtm .We wczesnym okresie ćwiczenia usprawniające powinny być prowadzone przez fizjoterapeutę pozostającego w kontakcie z lekarzem wykonującym zabieg. Na ogół przez pierwsze dni po artroskopii zaleca się odciążenie stawu przez zastosowanie przy chodzeniu kul łokciowych, przebywanie w spoczynku z uniesieniem kończyny, stosowanie zimnych okładów i leków przeciwbólowych.

W tym czasie wprowadza się zazwyczaj ćwiczenia polegające na unoszeniu w pozycji leżącej wyprostowanej kończyny, napinanie mięśni łydek i wzmacnianie mięśnia czworogłowego. Potem następuje stopniowe odtwarzanie pełnej ruchomości stawu. Powrót do dotychczasowych codziennych aktywności życiowych następuje zazwyczaj w okresie 6 tygodni. Do pracy siedzącej można czasem wrócić po tygodniu od zabiegu. Praca wymagająca obciążania kolan i podjęcie treningu sportowego wymagają odczekania około 6-12 tygodni po artroskopii. W każdym przypadku lekarz prowadzący usprawnianie może dostosować wspomniane wytyczne do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta.

Magdalena Mroczek

Artroskopia kolana jest to zabieg chirurgiczny, inwazyjny, służący do diagnostyki lub leczenia dolegliwości kolana. Metoda ta polega na zrobieniu kilku nacięć o niewielkiej średnicy około 2-4 mm i wprowadzeniu przez nie urządzeń do diagnostyki. Obywa się bez całkowitego nacięcia skóry. Obecnie ilość komplikacji związanych z zabiegiem jest bardzo niewielka. Jako komplikacja może wystąpić wysięk w kolanie, ropień lub krwiak. Zazwyczaj artroskopię wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, w niektórych przypadkach w znieczuleniu ogólnym. W czasie zabiegu do stawu wpuszczana jest sól fizjologiczna lub dwutlenek węgla, co ułatwia zobaczenie struktur kolana w kamerze i rozszerzenia przestrzeni wokół stawu.

Jeśli chodzi o rekonwalescencję to nie ma powodu do zbytnich obaw. Jest ona szybsza niż przy tradycyjnym zabiegu operacyjnym w rozcięciem skóry wokół stawu. Po zabiegu już następnego dnia można iść do domu. Przez kilka dni nie należy obciążać stawu. Poza tym przez kilka dni po zabiegu może być konieczne branie leków przeciwbólowych. Można brać leki z grupy NLPZ tj. paracetamol czy ibuprofen. Często jednak przyjmowanie leków przeciwbólowych nie jest w ogóle konieczne. Można stosować też zimne okłady w okolice stawu. Najlepiej przez pierwszych kilka dni po zabiegu pozostawać w pozycji leżącej, można używać kul łokciowych.

Po okresie około 6 tygodni można zazwyczaj powrócić do poprzedniej aktywności. Jeśli uprawia się intensywny sport zalecane jest odczekanie nawet 12 tygodni. Rekonwalescencja polega na wzmacnianiu niektórych mięśni oraz ćwiczeniu tzw. priporiorecepcji. Jeśli jest taka potrzeba można uczęszczać na rehabilitację, czasami jednak dolegliwości są tak małe, że nie ma takiej potrzeby.

Radzę nie obawiać się zabiegu i komplikacji po nim. Zabieg jest bezpieczny, często wykonywany, nie powinno być po nim komplikacji, zwłaszcza jeśli wykonuje go doświadczony endoskopista. Przy pojawieniu się bóli kolana po zabiegu można zawsze przyjmować leki przeciwbólowe.