Renowacja endoprotezy z zastosowaniem koszyka

Mama 57 letnia kobieta, jest od 7 lat po dwóch operacjach wstawienia endoprotezy obu bioder. W wyniku upadku 26.02.2015 doznała złamania trzonu panewki. Leżała 3 miesiące, zaczęła chodzić o kulach. Jest po badaniu scenografii i TK bioder. Ponieważ ból nie ustępuje proponują renowację endoprotezy być może z zastosowaniem koszyka, powiedziano nam, że jest to rozległy zabieg niosący wiele ryzyk. Nie ma znacznego przemieszczenia owej endoprotezy . Czy mama powinna poddać się tak ryzykowne operacji?

Lek. Katarzyna Szymczak

Wszystko zależy od jej stanu zdrowia, chorób współistniejących, szczególnie układu krążenia.
Pozdrawiam

Szanowna Pani, rzeczywiście endoprotezopalstyka rewizyjna stawu biodrowego należy do grupy poważnych zabiegów ortopedycznych obarczonych większym ryzykiem wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Decyzję w takich przypadkach podejmuje de facto jednoosobowo kwalifikujący do zabiegu oropeda. Oczywiście ten, który zabieg będzie przeprowadzał. Biorąc pod uwagę to, że Mama jest osobą stosunkowo młodą to w przypadku jednoznaczych wskazań do tego typu zabiegu nie powinno się "odkładać" jego wykonania na czas mierzony w latach, a raczej w miesiącach. Podsumowując - decydujące znaczenie ma badanie przez specjalistę ortopedę, który będzie Mamę operował. A najlepiej gdyby była to ta sama osoba, która przeprowadzała zabieg pierwotny. Oczywiście, przy założeniu, że wykonuje również zabiegi rewizyjne. Pozdrawiam i życzę Mamie szybkiego powrotu do zdrowia.