Stront radioaktywny - jak się go podaje, jakie mogą wystąpić skutki uboczne...?

Witam! Mój teść ma zdiagnozowany nowotwór prostaty, wyniki z biopsji z trzech pobranych fragmentów, to 7(3+4), 7(3+4), 6(3+3) oraz wyniki scyntygrafii kośćca - rozsiew na cały szkielet, szczególnie zajęte kości miednicy oraz kręgosłup. Teraz tato czeka na telefon w sprawie radioterapii - ma mieć podany stront radioaktywny, bo ma zbyt rozkegłe przerzuty na radioterapię "tradycyjną" zewnętrzną. Moje pytanie jest dośś długie, ale mam nadzieję, że otrzymam odpowiedź. W jaki sposób podaje się stront? Czy chory musi być pod obserwacją w szpitalu przez 12-24 h? Jakich skutków ubocznych możemy się spodziewać po podaniu tego izotopu, a jeśli takowe wystąpią, jak je możemy zminimalizować? Jak długo trwa rozpad strontu w organizmie i czy uwalnianie go jest szkodliwe dla otoczenia? Czy należy stosować jakieś specjalne "procedury" dietetyczne? A najważniejsze jest to, że ja jestem w 27 tygodniu ciąży i czy powinnam zachować jakąś szczególną ostrożność i ograniczenia w kontaktach z teściem? Jak długo? Bardzo proszę o odpowiedź na moje pytania i o ewentualne dodatkowe wskazówki, odnoszące się do tego zagadnienia - leczenie izotopem strontu. Dziękuję, Izabela.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marcin Buczek

Szanowna Pani,

na początku uprzedzę, że pełnej odpowiedzi na Pani pytania może udzielić tylko lekarz specjalizujący się w medycynie nuklearnej lub radioterapii onkologicznej. Ja aż tak rozległej wiedzy nie posiadam, ale w miarę możliwości pomogę.

Przede wszystkim leczenie strontem jest wskazane u ludzi z rozległymi przerzutami do kości i raka prostaty. Jest to leczenie paliatywne (nie leczy choroby, ale polepsza komfort i wydłuża życie) przedłużające życie, zazwyczaj o 3 do 12 miesięcy. Roztwór ze strontem podaje się zapewne dożylnie i pacjent na pewno będzie wymagał obserwacji, ale jak długiej, nie umiem odpowiedzieć. Z pewnością wystąpią powikłania, zazwyczaj jest to obniżenie ilości krwinek czerwonych, białych i płytek krwi. Nie wiem, ile trwa rozpad strontu w organizmie.

Należy zachować szczególną ostrożność w kontaktach chorego z otoczeniem ze względu na możliwość skażenia izotopem poprzez płyny ustrojowe oraz pot. Jest to szczególnie ważne przez pierwsze 3-5 dni od podania izotopu. I najważniejsze - niewskazane jest kontaktowanie się chorego leczonego izotopami z DZIEĆMI i KOBIETAMI W CIĄŻY przez cały okres leczenia.

Tak jak widać, moja odpowiedź nie jest pełna. Koniecznie muszą Państwo porozmawiać z lekarzem z ośrodka, w którym ma być leczony Pani teść.