Uciążliwy kaszel - co może być powodem?

Witam ;) Od 3 tygodni mam straszny kaszel - na początku był suchy, od kilku dni urywa się. Brałam już antybiotyki i różne leki, ale nic nie pomogło. Miałam nawet robioną spirometrię, ale wszystko ok. Pani dr powiedziała mi, że mam nadwrażliwe oskrzela i że jak mi ostatnie leki nie pomogą to musi myśleć, gdzie mnie dalej pokierować. A teraz moje pytanie... Od 3 tygodni również jestem na diecie dr Dukana - białkowa. Czy to też może mieć jakiś wpływ? Bo czuję się na niej bardzo dobrze i nie chciałabym wracać do starego nawyku żywieniowego. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam
ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Jeżeli wyniki spirometrii były prawidłowe oraz lekarz nie wspominał nic o astmie, to można ją wykluczyć. Można by pomyśleć o konsultacji alergologicznej oraz zrobić testy alergiczne.
Przewlekły kaszel może wynikać też z poniżej wymienionych przyczyn: zimne powietrze, mróz, zanieczyszczenie powietrza (zwłaszcza dwutlenek siarki) oraz palenie papierosów. Na przewlekły kaszel mogą skarżyć się osoby chore na przewlekłe zapalenie zatok, przewlekły katar lub inne przewlekłe choroby nosa. Jest on wtedy spowodowany spływaniem wydzieliny z nosa do gardła, a stamtąd do oskrzeli. Kaszel taki jest suchy, ze zmiennym nasileniem.

Dieta Dukana nie powinna mieć żadnego wpływu na wystąpienie tych objawów.
Pozdrawiam serdecznie