Wzrost glukozy we krwi po modyfikacji leczenia cukrzycy typu II

Moja mama od wielu lat z cukrzycą nr 2 utrzymywała poziom cukru zażywając tabletki np. A***, G***, D***. Ostatnio lekarz rodzinny zlecił jej dawkowanie insuliny w wysokości 4 kresek (na wstrzykiwaczu insuliny HumnaPen), a następnie po godzinie 21.00 a rano 1 tabletkę A*** 2, poziom cukru rano w granicach 80 do 100 na czczo. Po śniadaniu poziom średnio 160 do 25o po obiedzie i około 200 po kolacji. Po konsultacji z lekarzem zwiększono dawkę insuliny do 6 kresek i zgodnie z zaleceniem rano podaję 1/2 tabletki A*** 2. Poziomy cukru są jednak jeszcze wyższe jak poprzednio. Mama jest osobą leżącą, zatem problem z wizytą u diabetologa, tym bardziej, że mieszka na wsi oddalonej od ośrodków zdrowia. Proszę zatem o poradę w powyższej sprawie.

KOBIETA, 88 LAT ponad rok temu

Owoce i warzywa a cukrzyca

Osoby cierpiące na cukrzycę powinny bardzo uważać na swoją dietę. Nawet jeśli spożywają zdrowe produkty, takie jak warzywa czy owoce, powinny zwracać na poziom cukru w nich zawarty.

Witam!
Niestety przez internet, bez zbadania pacjenta nie można modyfikować leczenia cukrzycy, szczególnie insuliną. W opisanej sytuacji insulina mogła zostać przepisana, gdyż prawdopodobnie wyczerpano możliwości leczenia lekami doustnymi, od których zaczyna się leczenie cukrzycy t. 2. Analizując poziomy glikemii warto zastanowić się nad zapewnieniem odpowiedniej glikemii po południu, zdecydowanie wartości nie powinny przekraczać 200 mg%. Glikemia na czczo jest dobra. Optymalnie po 1h po posiłku glikemia powinna być mniejsza niż 140 mg%, a 2h po posiłku cukier nie powinien przekraczać 120mg%. Nie zawsze udaje się uzyskać takie wartości cukru, ale zawsze należy dążyć do jak najlepszych wartości cukru. Badaniem oceniającym wyrównanie cukrzycy jest HbA1c czyli hemoglobina glikowana, która odzwierciedla stężenie cukru w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Najlepiej będzie skonsultować leczenie cukrzycy z diabetologiem, który opracuje optymalny schemat podawania insuliny i leków, który będzie kontynuowany przez lekarza rodzinnego. Przez internet nie da się niestety zmodyfikować leczenia. Pozdrawiam serdecznie!

0

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty