Z czym mogą być związane takie objawy u 23-latka?

witam od jakiegos tygodnia mam zatkana jedna dziurke w nosie nie utrudnia to oddychania tylko czasem sie zatyka wczesniej mialem ogolnie zatkany nos nie mam kataru w dodatku mam tez kaszel (suchy) i powiekszone wezly chlonne jeden na szyi i za uchem sa miekkie przesuwaja sie. mysle ze moze to byc jakas infekcja u mnie w domu mieszkaja 4 osoby kazda byla chora stracilem tez apetyt malo co jadlem ale powoli wszytsko wraca do normy

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Z opisu Pana dolegliwości można wywnioskować, że rozwinęła się typowa infekcja wirusowa obejmująca górne drogi oddechowe.

Uczucie zatkania w nosie, zaleganie wydzieliny w zatokach, czy kaszel są charakterystycznymi objawami nieżytu nosa. Powiększone węzły chłonne w okolicach szyi, ucha, czy pod żuchwą są typowe dla chorób na tle wirusowym.

Należy pamiętać, żeby całkowicie wyleczyć infekcję, ponieważ niedoleczony stan zapalny może się nawracać i rozwinąć się w zakażenie bakteryjne, które już będzie wymagało wdrożenia antybiotykoterapii.

Można wspomóc się inhalacjami z soli fizjologicznej, które nawilżą i udrożnią górne drogi oddechowe, a także kroplami obkurczającymi śluzówkę nosa, które można kupić w aptece bez recepty.

W razie pogarszającego się stanu bądź braku poprawy zalecamy stacjonarna wizytę u lekarza internisty, który po badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/niezyt-nosa

https://portal.abczdrowie.pl/zolty-katar-bakterie-przyczyny-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/infekcja-wirusowa-a-infekcja-bakteryjna-jak-je-odroznic-i-jak-je-leczyc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.