Zmiana godziny przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych

Witam! Dzisiaj przez pomyłkę wzięłam tabletkę antykoncepcyjną o 6 godzin za wcześnie. Była to czwarta tabletka z tego blistra. Czy kolejną powinnam wziąć o zwykłej porze (czyli za 30 godzin)? Czy działanie antykoncepcyjne pozostanie bez zmian? Chciałam zapytać też czy ma znaczenie pora dnia, o której przyjmuję tabletki? Zawsze brałam je ok. godziny 14, a teraz zmieniłam ją na 7, ze względu na wygodę. Sprawi to jakąś różnicę? Bardzo dziękuję za pomoc.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nie podała Pani informacji, czy przyjmowane przez Panią tabletki to preparat jedno- czy dwuskładnikowy. Jeśli jest to tzw. minipigułka, czyli środek jednoskładnikowy, zawierający tylko gestagen, to ważne jest przyjmowanie go dokładnie co 24 godziny, z tolerancją maks. do 1 godziny opóźnienia. Powinna Pani więc przyjąć kolejną tabletkę po 24 godzinach, nie po 30. Natomiast jeśli stosuje Pani bardziej popularne tabletki dwuskładnikowe, to może Pani połknąć pigułkę nawet do 12 godzin później niż zwykle.

Póki co, niezależnie od rodzaju środka, który Pani stosuje, działanie antykoncepcyjne nie zostało zaburzone przez przyjęcie preparatu wcześniej niż zwykle (stężenie syntetycznych hormonów we krwi nie zdążyło spaść do poziomu, który spowodowałby brak zabezpieczenia).

Pozdrawiam serdecznie!