Przejdź na WP

Gorzka czekolada – charakterystyka, właściwości, wpływ na zdrowie, kalorie

Lubisz czekoladę? Smakołyk poprawia ci humor? Nie musisz omijać jej szerokim łukiem, jeśli potrafisz wybrać jej zdrowszą wersję.  Gorzka czekolada to najbardziej wartościowa i – jak przyznają koneserzy – najlepsza ze wszystkich rodzajów. Poznaj właściwości gorzkiej czekolady.

Zobacz film: "Jak działa na nas czekolada? Ten sam mechanizm, co przy zakochaniu!"

spis treści

1. Gorzka czekolada – charakterystyka

Gorzka czekolada to taka, która zawiera od 70 aż do 99 proc. kakao. Z tego względu jej smak jest wyjątkowy – dla jednych zbyt mocny, gorzki, cierpki, dla innych zaś najlepszy ze wszystkich. Jeżeli nie wiesz jak smakuje prawdziwa gorzka czekolada, musisz spróbować!

Pamiętaj jednak, by na początku zaserwować sobie jedynie kawałek, by poznać i przyzwyczaić się do nowego smaku. Gorzka czekolada to bez wątpienia rarytas wśród smakołyków. Aby w pełni korzystać zarówno z jej niezwykłego smaku, jak i wartości zdrowotnych, naucz się rozpoznawać dobrej jakości gorzką czekoladę.

Czym powinna charakteryzować się gorzka czekolada? Jedwabistą, błyszczącą powierzchnią, a miejscu przełamania gładką. Gdy będziesz dzielił gorzką czekoladę na kawałki, usłyszysz też charakterystyczny trzask. Dobra gorzka czekolada nie powinna się kruszyć ani wyginać.

Gorzka czekolada to taka, która skłąda się głównie z kakao
Gorzka czekolada to taka, która skłąda się głównie z kakao

2. Gorzka czekolada – właściwości i kalorie

W gorzkiej czekoladzie znajduje się wiele cennych dla zdrowia składników. Są to: żelazo, magnez, niacyna, flawonoidy. Gorzka czekolada to też źródło węglowodanów, które dostarczają organizmowi energii. Ile kalorii jest w gorzkiej czekoladzie? Stugramowa tabliczka dostarcza ich 500.

Czekolada
Czekolada [7 zdjęć]

W wyrobie czekoladopodobnym tłuszcz kakaowy zastąpiony jest innym tłuszczem roślinnym, np. olejem rzepakowym...

zobacz galerię

3. Gorzka czekolada – wpływ na zdrowie

Jest wiele powodów, dla których warto spożywać gorzką czekoladę. Te najważniejsze dotyczą zdrowia, bowiem substancje zawarte w gorzkiej czekoladzie pomagają na wielu frontach. Magnez w gorzkiej czekoladzie jako jeden ze składkiów, wpływa na poprawę myślenia, koncentracji, rozjaśnia umysł.

To również doskonała „bomba energetyczna”, którą zawsze warto mieć pod ręką. Z pewnością lepiej dodaje energii niż wszelkie napoje energetyczne lub różnego rodzaju słodycze pełne niezdrowego cukru. Już jedna, dwie kostki dostarczą dużą dawkę potrzebnej dla organizmu energii.

Skład gorzkiej czekolady to samo zdrowie. Dzięki obecności flawonoidów zapobiega miażdżycy, zakrzepom, nowotworom, udarom. Polifenole z kolei obniżają ciśnienie krwi i wzmacniają serce, a w konsekwencji zapobiegają zawałowi serca. Gorzka czekolada dzięki zawartości teobrominy oczyszcza łagodzi kaszel.

Zobacz także:

4. Gorzka czekolada – kilka porad

Aby nie zaprzepaścić dobroczynnego wpływu gorzkiej czekolady na zdrowie, warto pamiętać o kilku kwestiach. Ze względu na jej właściwości pobudzające lepiej nie podawać jej dzieciom, które po spożyciu gorzkiej czekolady mogą być zbyt pobudzone. Oczywiście trzeba pamiętać, by nie jeść gorzkiej czekolady bez opamiętania.

Zdecydowanie wystarczy kostka gorzkiej czekolady lub dwie dziennie spożyte jako deser. Kalorie w gorzkiej czekoladzie i tłuszcz, gdy będziemy ją spożywać w nadmiarze, mogą źle wpłyną na figurę. Czujność powinny zachować też osoby uczulone na kakao. Pamiętaj więc o zdrowym rozsądku i ciesz się wspaniałym smakiem i właściwościami gorzkiej czekolady.

5. Gorzka czekolada (70-85% kakao) - kalorie i wartości odżywcze

Kalorie i wartości odżywcze Zawartość
w 100 g
Zawartość
w 28 g (1 porcja)
Wartość energetyczna 598 kcal 170 kcal
Białko 7,79 g 2,21 g
Węglowodany 45,9 g 13,01 g
Cukier 24,0 g 6,80 g
Błonnik 10,90 g 3,09 g
Tłuszcz 42,6 g 12,09 g
Tłuszcze nasycone 24,5 g 6,94 g
Tłuszcze jednonienasycone 12,78 g 3,62 g
Tłuszcze wielonienasycone 1,26 g 0,36 g
Cholesterol 3,00 mg 0,85 mg
Witamina C 0 mg 0 mg

Porównaj wartości z innym produktem:

Gorzka czekolada – charakterystyka, właściwości, wpływ na zdrowie, kalorie
Gorzka czekolada – charakterystyka, właściwości, wpływ na zdrowie, kalorie

Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy