Akantoza glikogenowa przełyku w wyniku badania gastroskopowego

Witam. Badania gastroskopii, prosze o wyjasnienie W przelyku delikatnie zaznaczone cechy akantozy glikogenowej, poza tym bzm. Zoladek podatny na insuflacje. Linia Z na wysokosci gornej faldow zoladkowych. Wpust od gory i w inwersji delikatnie nieszczelny. Sluzowka sklepienia i gornej czesci trzonu bz.W dolnej czesci trzonu i antrum sluzowka nieco rozpulchniona, pstra z 2 drobnymi grudkami prostymi do roznicowania z drobnymi przysadzistymi polipkami na scianie tylnej wielkosci 3-4mm-wycinki

Magdalena Mroczek

Witam, akantoza glikogenowa polega na gromadzeniu glikogenu w komórkach przełyku. Nie daje dolegliwości i nie jest niebezpieczna. Wyniki gastroskopii mogą świadczyc o refluksie.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam!
Szanowny Panie, zmiany o charakterze akantozy glikogenowej są to zwykle zmiany o charakterze łagodnym. Mogą one być związane z występowaniem choroby refluksowej przełyku. Rozpulchnienie błony śluzowej może sugerować stan zapalny. Z otrzymanym wynikiem badania proszę udać się na wizytę kontrolną do lekarza zlecającego badanie. Pozdrawiam