Analiza jadłospisu u 12-latki, która waży 47 kg przy 155 cm wzrostu

Mam 12 lat. Mój wzrost to 155 cm, a waga 47 kg. Mój jadłospis: 9:00-10:00 - 2 kanapki z pomidorem i średnio 1 łyżeczką masła lub zbożowe płatki z mlekiem. Między śniadaniem a obiadem jakiś owoc.. 13:00-14:00 - Zależy co mama zrobi, ale głównie jakieś mięso, do tego ziemniaki oraz sałatka lub fasolka szparagowa. Tutaj znowu owoce. 17:00-18:00- Jakieś 2 kanapki lub płatki zbożowe. I owoce. Chcę się dowiedzieć czy dobrze jem? Oraz takie drobne pytanie czy jogurty owocowe są zdrowe głównie activia
12 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Na podstawie podanego jadłospisu można wysnuć wnioski, że Twój styl żywienia jest prawidłowy. Trudno jednak określić czy dostarczasz odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych, ze względu na brak danych ilościowych.
Masa ciała znajduje się w normie, choć jest to jej dolna granica.
W kwestii jogurtów owocowych, zalecałabym traktowanie ich jako sporadyczną przekąskę- zdecydowana większość z nich jest dosładzana. Zdecydowanie zdrowiej jest samodzielnie przyrządzić taki jogurt, mieszając jogurt maturalny z rozdrobnionymi lub zmiksowanymi owocami i np. orzechami, migdałami, suszonymi owocami, płatkami zbożowymi. Smakuje o wiele lepiej i nie zawiera dodatku cukru ani substancji konserwujących czy stabilizujących.

Witam, Twoja dieta nie jest do końca prawidłowa – sądzę, że jesz za dużo owoców (jedz tak do 3 sztuk dziennie), za mało produktów mlecznych, warzywa strączkowych, orzechów, nasion. Twój jadłospis nie jest dokładnie opisany, sądzę że weekend różni się od dni powszednich. Jedz 4-5 posiłków dziennie w równych odstępach czasu co około 3 godziny, zawsze jedz śniadanie do około 1 godziny po obudzeniu się, a kolację na 2-3 godziny przed snem, pij dużo płynów (niezawierających kalorii) – około 2 l na dzień, posiłki powinny być lekkie. Jogurty owocowe mają dodatek cukru – nie są więc zdrowe. Więcej przeczytasz w dziale zdrowe odżywianie. Pozdrawiam.