Artropatia prawego stawu skroniowo-żuchwowego

Dzień dobry. Kobieta,lat 32.Mam zdiagnozowaną artopatię prawego ssż.Co oznacza ta diagnoza i czy da się to wyleczyć. Dziękuję za odpowiedz

Lek. dent. Bogdan Jaremczuk

Artropatia - to ogólne określenie zmian chorobowych w zakresie jednego lub więcej stawów.
Pojęcie to obejmuje choroby zapalne oraz niezapalne, pierwotnie dotyczące narządu ruchu, jak i będące następstwem schorzeń obejmujących inne układy i narządy:
Artropatie w przebiegu zakażeń:
ropne zapalenie stawów;
zakażenia stawów w przebiegu chorób zakaźnych: rzeżączki, gruźlicy;boreliozy, kiły wrodzonej (stawy Cluttona);
artropatie reaktywne: choroba Behçeta, reaktywne zapalenie stawów;
gorączka reumatyczna, artropatia Jaccouda;
Artropatie zapalne:
reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów
artropatia w przebiegu łuszczycy: łuszczycowe zapalenie stawów
artropatie w przebiegu nieswoistych zapaleń jelit: choroby Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego;
artropatie związane z odkładaniem kryształów: dna moczanowa, chondrokalcynoza;
artropatie w przebiegu innych chorób: zespołu Lescha-Nyhana, cukrzycy (artropatia neurogenna), nadczynności przytarczyc; sarkoidozy, choroby Whipple'a;
Artropatie związane z chorobą zwyrodnieniową stawów: koksartroza, gonartroza, guzki Heberdena, guzki Boucharda;
Artropatie będące następstwem urazów, wad rozwojowych lub nieprawidłowego obciążenia stawów: np. paluch koślawy, kolana koślawe, przemieszczenia rzepki, uszkodzenia łąkotek i więzadeł kolana, myszka stawowa;
Artropatia w przebiegu hemofilii: spowodowana krwawieniami do stawów;
Artropatie w przebiegu chorób nowotworowych: mięsak błony maziowej, chrzęstniakowatość maziówkowa, osteoartropatia przerostowa.

reasumując - co u Pani stwierdzono???
bo leczenie może się bardzo różnić
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

Proszę zgłosić się z tą diagnozą do lekarza dentysty specjalizującego się w zaburzeniach stawu skroniowo - żuchwowego. Zgłębi diagnostykę i wdroży właściwe postępowanie. Samo określenie "artropatia" jest zbyt ogólnym pojęciem.