Badanie MRI u krótkowidza

Dzień dobry! Jestem krótkowidzem - moja wada to -0,75 na obu oczach. Od jakiś kilku miesiącach zauważyłam, że mam problem z oczami, widzę jakby podwójne kontury przedmiotów, głównie kontrastujących ze sobą. Mam na myśli np. białe napisy na czarnym tle, lekkie kontury ciała ludzkiego, objawia się to często gdy oglądam telewizję bądź patrzę w telefon. Niegdyś mrużyłam oczy by lepiej widzieć teraz jednak gdy to robię kontury jeszcze bardziej się dwoją zarówno w okularach, jak i bez. W celu zbadania wzroku udałam się do okulisty, który nie stwierdził nic poważnego, mówiąc że moje mięśnie oczne pracują dobrze. Odpowiedź eksperta: Udzielona przez:Karol Kaziród-Wolski Witam! Wydaje się, że opisywany objaw można opisać jako słabo nasilone podwójne widzenie (diplopia). Z opisu wynika, że wada wzroku jest skorygowana, a okulista wykluczył nieprawidłowości dotyczące mięśni okoruchowych. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja neurologiczna, ze względu na potencjalne ośrodkowe przyczyny problemu np. zmiany zapalne i rozrostowe. W tej chwili nie ma powodów do niepokoju, ale konieczna jest konsultacja neurologiczna i ewentualne badanie obrazowe głowy po badaniu neurologicznym. Pozdrawiam serdecznie! Dzień dobry ponownie, robiłam w sierpniu tego roku badanie rezonansem magnetycznym bez kontrastu, właśnie ze względu na to podwójne widzenie. Niestety badanie nic nie wykazało. Poza niewielkim polipem w lewej dolnej zatoce szczękowej. Nie wiem więc gdzie powinnam doszukiwać się tego problemu. Nie jest to typowe podwójne widzenie są to głównie kontury np. tylko 1/4 głowy unosi się trochę do góry, a nie dwie osoby, rzeczy, tak jak litery, które widzę podwójnie tylko wtedy gdy zmrużę oczy i są to rzeczy głównie kontrastowe. Duże rzeczy widzę tylko troszeczkę podwójny kontur, natomiast jeśli jest to mały element i np. coś białego na czarnym tle widzę to podwójnie. Czy takie objawy mogą być spowodowane np. zwyrodnieniem kręgosłupa szyjnego? Rezonans wykazał zniesienie lordozy szyjnej oraz cechy dehydratacji krążków międzykręgowych C4-C5 i C5-C6. Nieznaczne szerokopodstawne wypukliny tylne krążków międzykręgowych C4-C5 i C5-C6. Bardzo proszę o odpowiedź.:) Pozdrawiam

Witam! Badanie MRI głowy jest najbardziej czułym i swoistym badaniem ośrodkowego układu nerwowego. W Pani przypadku wykluczono potencjalne neurologiczne przyczyny opisywanego objawu. W tej sytuacji trudno stwierdzić jaka może być potencjalna przyczyna problemu, ale jednocześnie nie ma powodów do niepokoju, gdyż wykluczono poważne przyczyny takie jak np. guzy mózgu czy choroby demielinizacyjne. Stwierdzone zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego nie powinny powodować takich dolegliwości. Proponuję skonsultować problem z doświadczonym okulistą w celu ponownego badania oczu. Koniecznie należy przekazać informacje o wykluczeniu przyczyn neurologicznych. Niestety nie mogę zaproponować Pani nic innego. Pozdrawiam serdecznie!