Bardzo proszę o interpretację wyników dwuletniej córci.

Od około miesiąca dziecko jest drażliwe, nie chce jeść (do tej pory jadło bardzo ładnie), jest blade i również od trzech tygodni choruje - zapalenie oskrzeli, katar, silny kaszel itp. Córka w przeciągu tego czasu straciła kilogram na wadze. Badanie laryngologiczne nie wykazało nic poza podejrzeniem kataru alergicznego. Wyniki są następujące: leukocyty - 5,9, erytrocyty - 4,55, hemoglobina - 12,3, hematokryt - 37,0, mcv - 81,3, mch - 27,0, mchc - 33,2, płytki krwi - 398, rdw-sd - 34,6, rdw-cv - 12,0, pdw - 10,5, mpv - 9,3, p-lcr - 19,3, pct - 0,4 neu - 0,87, lym - 4,31, mono - 0,62, eo - 0,12, baso - 0,02, białko ostrej fazy crp - 23,8.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W wyniku morfologii krwi zwraca uwagę znaczne obniżenie ilości granulocytów obojętnochłonnych. Razem z podwyższonym CRP (niestety nie mogę ocenić stopnia podwyższenia, gdyż nie ma zakresu normy) wskazuje ono na infekcję wirusową, która jest przyczyną opisanych objawów. Po zakończeniu leczenia należałoby powtórzyć morfologię z mikroskopowym rozmazem krwi.

Być może przedłużające się zapalenie oskrzeli ma u Pani córeczki podłoże alergiczne (zwłaszcza, że przez laryngologa zostało wysunięte podejrzenie kataru tego pochodzenia). Jeśli objawy, mimo przestrzegania zaleceń lekarza zajmującego się dzieckiem, będą się utrzymywać, radziłabym skonsultować się z pulmonologiem dziecięcym.

Oczywiście należy zadbać, aby w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko nie było zbyt gorąco, aby powietrze nie było tam zbyt suche. Ważne są także regularne spacery.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.