Bezpieczna dawka suplementacji witaminy D3

Witam, proszę o informację, czy dawka 2000 j.m. witaminy D3 dziennie dla dorosłego człowieka jest ilością bezpieczną? Chodzi mi o suplementację w okresie zimowym. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Tak, to dawka bezpieczna. Według nowych zaleceń osobom z nadwagą można polecać do 4000 j.m./dobę.

Pozdrawiam serdecznie

Zalecaną suplementacją dla osoby dorosłej jest 800-2000 IU na dobę. Jak widać jest to szeroki zakres, dlatego aby określić odpowiednią ilość, należy zrobić badania krwi. Wtedy będziemy mieć pewność, że nie przekroczymy zalecanej dawki, co może być równie niebezpieczne jak niedobór witaminy D.

Pozdrawiam,
Emilia Kołodziejska
http://dietcoaching.pl/diet-coaching/