Zapytaj lekarza

1 , 0 2 2 , 2 8 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mniejsza potrzeba snu jest normalną częścią procesu starzenia?

Czy jeśli mniej śpię, to oznacza, że się starzeję? Ile śpią osoby młode, a ile te podeszłym wieku? Obejrzyj nasz film i dowiedz się więcej na ten temat.

Nie podał Pan informacji w którym tygodniu ciąży jest żona. Jeśli nie jest w pierwszym trymestrze, można zastosować paracetamol 500 mg w razie wysokiej gorączki lub bólu. Maksymalnie można podać 3g paracetamolu dziennie, aczkolwiek w ciąży obowiązuje zasada "im mniej, tym lepiej" i należy stosować leki jedynie kiedy zajdzie taka konieczność. Wspomagająco można pić herbaty z lipy, maliny, czarnego bzu lub dzikiej róży które działają napotnie. Można podać również witaminę C. Można stosować większość tabletek na gardło, np. Neo angin, strepsils. W przypadku kataru płakać nos solą morską w sprayu (najlepiej izotoniczną), krople takie jak xylometazolin jedynie w razie bardzo nasilonych objawów i nie dłużej niż 3-4 dni. Na kaszel bezpieczne są syropy z prawoślazu. W II i III trymestrze można zastosować Sinecod lub Supremin.

Lekarz w trakcie specjalizacji z medycyny rodzinnej. Odpowiedź zredagował: Klaudyna Iwaszko w ramach Akademii abcZdrowie.pl.
0

Dzień dobry,

W przypadku ciąży, warto, aby Pana Małżonka udała się do swojego lekarza. Warto ją dokładnie zbadać (teraz lekarz i Państwo odpowiadacie za Mamę i Malucha). Po zbadaniu lekarz zaleci odpowiednie leczenie. Wszystko zależy od nasilenia objawów i okresu ciąży w którym Pana Żona się obecnie znajduje. W razie potrzeby, są leki, które można bezpiecznie stosować w ciąży.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy