Biegunki po zażyciu żelaza w formie leku

Miesiąc temu skończyłam suplementowac żelazo. Od tygodnia jednak lekarz ponownie zalecił brać żelazo tym razem w formie leku. Dziś miałam biegunki. Czy lepiej w tym wypadku brać co drugi dzień czy odstawić całkowicie ? Jeśli odstawić to na ile czasu ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

domyślam się, że powodem wznowienia suplementacji żelaza były utrzymujące się niekorzystne wyniki badań krwi świadczące o anemii. Jeśli jest Pani zainteresowana, to więcej na temat choroby może się Pani dowiedzieć z naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-i-leczenie-anemii-z-niedoboru-zelaza.

Niestety biegunki podczas przyjmowania żelaza są stosunkowo częstym powikłaniem stosowania leku. Niekiedy organizm przyzwyczaja się do leku, a objawy po kilku dniach ustępują. Jeżeli jednak biegunka nie mija, należy skonsultować się z lekarzem. Biegunka pojawiająca się podczas przyjmowania preparatów żelaza jest wskazaniem do zmiany leku na inny. Oznacza to bowiem, że żelazo nie wchłania się w takim stopniu, jak powinno lub nawet wcale. Odsyłam do odpowiedzi naszego eksperta na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-powinnam-odstawic-tabletki-z-zelazem.

Proszę pamiętać, że suplementacja żelaza powinna iść w parze z racjonalną dietą, mającą na celu uzupełnienie niedoborów tego pierwiastka. Być może przydatny okaże się ten artykuł, zachęcam do zapoznania się z nim: https://zywienie.abczdrowie.pl/zelazo-w-diecie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.