Ból wzrostowy w wieku 18 lat?

Witam. Mam 18 lat, jestem niewysoką, raczej drobną dziewczyną. Mój problem polega na tym, że praktycznie od kiedy pamiętam dręczył mnie uporczywy ból kończyn. Ból pojawia się znikąd i czasami bolą mnie zarówno nogi, jak i ręce, a czasami boli mnie jedynie jedna noga. Ból ciężko jest mi opisać, nie jest on niezwykle silny, aczkolwiek bardzo przeszkadza mi w normalnym funkcjonowaniu i trwa bardzo długo. W dzieciństwie ból tak mi doskwierał, iż nie potrafiłam zasnąć – zawsze mama przychodziła i masowała mi nogi od kolan w dół i zasypiałam. Teraz zauważyłam, że faktycznie ciepłe kompresy uśmierzają nieco ból, jednak ostatnio po wykonaniu takiego, bolało mnie jeszcze bardziej. Bardzo dziwi mnie to, że bóle typowo wskazujące na wzrost kości pojawiają się u mnie w tym wieku. Nigdy nie miałam fazy ‘szybkiego wzrostu’ – mam jedynie 164cm, jednak kobiety w mojej rodzinie są niskie. Czy mam iść z tym do lekarza? Czy może się kryć za tym coś poważnego?
18 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Opisane dolegliwości moga wskazywać na jedna z grupy chorób tkanki łącznej- jest to szeroka grupa chorób o charakterze zapalnym zwykle autoimmunologicznym.
Wskazana jest wizyta u lekarza rodzinnego, który uzupełni wywiad i zbada Panią- zależnie od uzyskanych informacji zleci odpowiednie badania i ew. konsultacje specjalistyczne-szczególnie wskazana wydaje się  wizyta u reumatologa.
Pozdrawiam