Brak ochoty na współżycie, suchość i ból 6 miesięcy po porodzie

Witam. Jestem 6 msc po porodzie i nie mam w ogóle ochoty na współżycie z mężem a nawet jezeli juz do tego dochodzi to jest bardzo "sucho" i bez odpowiednich żeli do niczego by nie mogło dojść. Problem jest w tym że nawet z żelemi czuje ból i mam ogromny problem ze szczytowaniem. bardzo prosze o pomoc poniewaz mam dopiero 21lat a problemy jak 60latka..

Dzień dobry!

W pierwszej kolejności proszę skonsultować się z prowadzącym lekarzem ginekologiem, w razie dalszych wątpliwości - lekarzem seksuologiem i/ lub psychologiem seksuologiem.

Pozdrawiam!

20% kobiet doświadcza istotnych problemów w życiu intymnym 6 miesięcy po porodzie spowodowanych dyspareunią, zmniejszeniem libido, trudnościami w osiąganiu orgazmu oraz suchością pochwy, co wiąże się oczywiście z fizjologią okresu połogowego oraz konsekwencjami karmienia piersią. Oczywiście zmiana zachowań seksualnych kobiety po porodzie może również wynikać z nowej sytuacji psychologicznej i uwarunkowań środowiskowych. Nowa rola społeczna jako matki, zmiany w wyglądzie fizycznym, zmęczenie, zmiany nastroju oraz niepokój dotyczący prawidłowego rozwoju dziecka mogą wpływać na funkcjonowanie kobiet w ich relacjach partnerskich. Rzecz jasna wszystkie te czynniki są praktycznie niemożliwe do obiektywnej oceny. Nie bez znaczenia pozostaje również sytuacja interpersonalna w związku, zarówno przed ciążą, jak i w czasie jej trwania oraz w okresie poporodowym.
Może to też być neuropatia nerwu sromowego, spowodowana śródporodowym uszkodzeniem jego gałązek lub też niedokrwieniem wynikającym z ucisku na nerw w trakcie przedłużonego drugiego okresu porodu.
Po pomoc najlepiej zwrócić się do psychologa - seksuologa.