Brązowa wydzielina - co jest nie tak?

Witam. Mam pewien problem. Przez 4 lata brałam pigułki antykoncepcyjne bez żadnej przerwy. Odstawiłam je po ostatnim okresie - rozpoczął się 15 lutego. Wcześniej miałam bardzo nieregularne i bolesne miesiączki. W czasie brania pigułek wszystko było regularnie i bezboleśnie. Okres skończył mi się jakieś tydzień temu. Zaczęliśmy używać z mężem prezerwatyw (wcześniej nie używaliśmy ich). Dzisiaj zauważyłam u siebie wydzielinę w postaci brązowego śluzu, jest go dużo. Co może oznaczać? Trochę się martwię, że coś jest nie tak. Proszę o poradę.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Zmiana charakteru wydzieliny z dróg rodnych może być jednym z działań nieporządanych związanych z odstawieniem doustnej antykoncepcji hormonalnej. Dzieje się tak ze względu na to, że organizm musi wyregulować gospodarkę hormonalną. Takie zaburzenia mogą występować nawet do pół roku od odstawienia pigułek. Nie można oczywiście wykluczyć, że pojawienie się brązowej wydzieliny jest spowodowane zmianami w obrębie narządów układu płciowego. Warto skonsultować swój problem podczas wizyty u ginekologa.