Kobieta , 17 lat

Miesiączkuję nieregularnie, od 3 lat. Jestem dziewicą. Od pół roku zaobserwowałam dziwne plamienia przed okresem, w fazie po owulacji. Są one brązowe, kleiste. Nie mają nieprzyjemnego zapachu, nie ma ich dużo, nie są uciążliwe (czasem jednak muszę założyć wkładkę) plamienia trwają różnie. Raz 5 dni, raz 2, 3. potem mam "chwilę" przerwy, sucho i dostaję okres. Okres trwa 4 dni zawsze, piątego jeszcze występuje lekkie plamienie. W tym cyklu np. wystąpiły 5 dni po owulacji, w 19 dniu cyklu i trwały 5 dni. Nie było dużo tego plamienia, nawet nie nosiłam wkładek, jednak wieczorem, po całym dniu na bieliźnie był ślad brązowego plamienia. Potem sucho, 3 dni i okres dostałam.
Chciałabym nadmienić, że nie występują co miesiąc, bo zaobserwowałam je u siebie w lipcu, sierpniu, we wrześniu nie, październik, listopad, grudzień, styczeń. Czy to jakiś większy powód do niepokoju? Wg moich spostrzeżeń to niedomaga lutealna, ale nie jestem pewna. Czy takie niedobory progesteronu są poważne w moim wieku, jeżeli to jest przyczyną tych plamień?
Przestudiowałam cały ten portal i nie mogę znaleźć odpowiedniej odpowiedzi. Więc czy konieczna jest wizyta u ginekologa? Mama bagatelizuje sprawę, mówi, że to normalne i że dojrzewam. Czy to po prostu plamienia okołoowulacyjne? Martwię się. A może to coś poważniejszego? Nadżerka, polip, mięśniaki, a nawet rak szyjki macicy? Jestem osobą nerwową, przejmującą się.
Proszę o poradę.
 

 

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam serdecznie,

Raczej nie jest to plamienie okołoowulacyjne, które zazwyczaj trwa 1-2 dni. Jak słusznie Pani napisała jest to najpewniej zaburzenie hormonalne pod postacią niedomogi lutealnej. Powinna Pani zgłosić się do ginekologa. Pozwoli to na zebranie dokładnego wywiadu oraz wykonanie badania ginekologicznego( ze względu na to,że jest Pani dziewicą badanie będzie wykonane przez odbyt). Ponadto wskazane jest przezbrzuszne usg narządu rodnego oraz wykonanie badań hormonalnych. Wówczas będzie można postawić rozpoznanie i włączyć leczenie.

Pozdrawiam
 

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Ginekologia – Profilaktyką i leczeniem chorób wyłącznie żeńskiego układu płciowego zajmuje się ginekologia. Problemy ginekologiczne obejmują zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcję, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, badania piersi, anorgazmię, problemy z ciążą, nadżerki czy zapalenia przydatków.
  • Ciąża – Dwie kreski na teście ciążowym potrafią uszczęśliwić niejedną kobietę, która stara się o dziecko. Jednak w pierwszych tygodniach ciąża może dać się we znaki: poranne mdłości, bóle głowy, wrażliwość na zapachy, zmienność nastrojów – to tylko niektóre z pierwszych objawów ciąży.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach