Chęć zbudowania tkanki mięśniowej

Witam mam 152 cm wzrostu i ważę pomiędzy 44 a 45 kg a także ćwiczę. Nie chcę wiecej chudnąć ani przytyć tylko zbudować bardziej tkankę mięśniową. Co powinnam jeść ?

Witam serdecznie,

Jeśli zależy Pani na zbudowaniu tkanki mięśniowej, automatycznie waga się zmieni. Budowa masy mięśniowej jest związana ze specyficznymi warunkami, które musimy stworzyć - spożycie przekracza bezpośrednie potrzeby organizmu. W ten sposób w połączeniu z treningiem siłowym istnieje możliwość zwiększania masy mięśniowej. Wiążę się to ze stopniowym podnoszeniem kaloryczności diety. Należy pamiętać, że głównym celem mimo wszystko jest wzrost wagi, ale wynikający z przyrostu masy mięśniowej, a nie tkanki tłuszczowej, która pojawiłaby się, gdyby teraz nagle zdecydowała Pani wprowadzić dietę 3000 kcal.
Proszę też zwrócić uwagę, że sama waga nie jest obiektywnym wyznacznikiem do oceny ciała - może Pani oczywiście mieć wagę idealną, czyli tak jak teraz, ale zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie będzie bardzo wysoka, a zawartość mięśni niska, co tworzy zagrożenie dla stanu zdrowia i sprzyja rozwojowi różnych chorób. Warto przed wprowadzeniem jakiś modyfikacji dietetycznych wykonać ocenę składu ciała (wtedy Pani wie, ile jest w organizmie tłuszczu, mięśni, kości i wody).
Według mnie powinna Pani powoli podnosić kaloryczność obecnej diety, skupić się na treningu z obciążeniem i pracować nad zwiększeniem wagi (chociaż o te 2-3 kg, ale żeby wynikało to ze zwiększenia się masy mięśni).

Gdyby potrzebowała Pani pomocy zachęcam do skorzystania z programu Kalorynki, gdzie oprócz diet redukujących są też te zbilansowane i ma Pani zapewnioną opiekę dietetyka. Zapraszam na stronę poradni www.kalorynka.pl

Pozdrawiam,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann

Witam Panią,

Przede wszystkim powinna Pani wprowadzić treningi siłowe z obciążeniem. Dieta powinna uwzględniać nadwyżkę energetyczną. Odpowiednia dieta jest bardzo ważna przy ćwiczeniach fizycznych! Stanowi ona 70% sukcesu w walce o wymarzoną sylwetkę. Posiłki okołotreningowe powinny być prawidłowo zbilansowane. Kaloryczność posiłków zależy oczywiście od intensywności treningu. Około 2h przed treningiem należy zjeść pełnowartościowy posiłek np, grubą kaszę czy brązowy ryż z grillowaną piersią z kurczaka plus warzywa. Zaraz po treningu warto sięgnąć po dawkę białka z węglowodanami prostymi np. koktajl mleczny z owocami. Białko jest niezbędne przy odbudowie włókien mięśniowych zaś węglowodany proste do odbudowy glikogenu. Po około 1h od treningu znów jemy pełnowartościowy posiłek. Warto pamiętać aby posiłki okołotreningowe nie zawierały zbyt dużo tłuszczu, który zaburza odbudowę glikogenu. Jeżeli treningi są o późnych porach po treningu możemy zjeść już tylko twaróg z warzywami. Proszę również zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Zalecam picie około 1,5 do 2l czystej wody mineralnej dziennie. Tak ogólnie to wygląda.

Jeżeli miałaby Pani jeszcze pytania zachęcam do kontaktu:
joanna.wasiluk@o2.pl lub 506225670

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk