Ciąża podczas stosowania wkładki wewnątrzmacicznej a skuteczność kolejnej wkładki

Witam mam taki problem pierwsza wkladke mialam zalozona 2007r dzialala bardzo dobrze zero zastrzezen az po 4 latach stosowania okazalo sie ze jestem w ciazy zaszlam w ciaze ale wkladka ani sie nie obnizyla nie przesunela a jednak zaszlam w ciaze . mo je pytanie jest taki po 2 ciazy ponowie zalozylam wkladke bo to jest kofort ale stasznie sie obawiam tego ze znowu zajde w ciaze moze to jest zla metoda anty dlamnie prosze o odpowiedz
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Nie można powiedzieć iż wkładka wewnątrzmaciczna jest złą metodą antykoncepcyjną. Jednak jak każda metoda zawsze w pewnym ułamku procenta ryzyko zajścia w ciążę istnieje. Jeżeli ma Pani obawy co do tej metody zawsze można zamienić ją na inną.