Co jest powodem nadmiernych gazów i jak to wyleczyć?

Witam od jakiegoś czasu mam problem z gazami i tylko jak coś zjem to czyje się pełny i musze iść do toalety się załatwić. Problem pojawia się po każdym posiłku i mam odczucie pelnosci nic nie boli ale gazy pojawiają się tylko po lewej stronie brzucha. Od dłuższego już czasu miewam po lewej stronie brzucha na samym dole taki dyskomfort jakby coś tam było ale nic nie boli i nie dokucza tylko jest ten dyskomfort i myśl co to może być no i teraz od jakiś trzech dni te gazy i niekiedy biegunki zaraz po zjedzeniu. Kiedyś przy wyproznianiu zauważyłem świeża krew ale bylem u lekarza i po badaniu okazało się ze hemoroidy dwa duże i trzeba usunąć. Trochę ten stan czyli ten dyskomfort po lewej stronie ale na samym dole tak jak by na biodrze to czuł czasem i te gazy teraz mnie nie pokoja a pracuje za granicą i do urlopu jeszcze 2 tyg. Chciałbym wiedzieć co to może być bo myślę o tym cały czas i czytam a myśli te najgorsze wiec zanim pojadę do Polski i wybiorę się do lekarza proszę o jakąs odpowiedz. Dziękuję

Lek. Paweł Szadkowski

Przyczynami wzdęć mogą być m.in. zespół przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego (SIBO), IBS (tu dodatkowo występuje ból brzucha i zmiana rytmu wypróżnień), nietolerancja laktozy, błędy dietetyczne, celiakia (często towarzyszą biegunki i utrata masy ciała) i inne. Najbardziej optymalnie byłoby skonsultować się z gastroenterologiem. Wcześniej można wykonać badanie USG jamy brzusznej.