Co jest powodem trudności w oddychaniu po wysiłku?

Witam. Jestem 23 letnią dziewczyną. Zauważyłam, że od jakiegoś czasu gdy ide na spacer z córką to zaczyna mi sie trudniej oddychać po wysiłku tak jakbym miała duszności i to sie utrzymuje. Wczoraj miałam takie duszności ,że w nocy budzilam sie i musialam brać głowę do góry. Martwie sie co mi jest :( Miałam biegać i boje się ze sie uduszę. Jakie powinnam zrobić badania? Dodam, że jestem osobą przejmującą się i emocjonalną. Rok temu też podczas takiego okresu jak bliżej wiosny miałam duszności , które trwały bardzo długo kilka miesiecy i to było potworne :( To przeszkadza w życiu codziennym. Pozdrawiam.

Lek. Wojciech Zygmunt

Duszność może być spowodowana wieloma czynnikami. W pani wieku oraz zważywszy na okresowe występowanie tych objawów ("...bliżej wiosny") rozpocząłbym od diagnostyki astmy oskrzelowej. Jest dla niej szczególnie charakterystyczne występowanie napadów duszności w godzinach nocnych. W tym celu powinna skierować się pani do pulmonologa lub lekarza chorób wewnętrznych w celu wykonania badania spirometrycznego.