Co jest powodem uczucia obserwacji?

Mam uczucie ze ktoś mnie obserwuje. Gdy jestem sam w domu to boje sie czasem wyjsc z mojego pokoju bo mam odczucie ze ktoś jest w innym pomieszczeniu. W nocy czasem gdy kładę sie spsc czuje jak by ktos kolomnie leżał wtedy szybko zamykam oczy i staram sie zasnąć. Ostatnio miałem taka sytuacje ze slyszalem jak by ktoś chodził mi po kuchni, powiedzialem o tym mamie ale nic i nikogo w kuchni nie było. Kiedys jeszcze pare lat temu gdy szlem do toalety gdy mieszkałem w innym domu ( w nocy ) to zawsze wydawalo mi sie ze ktoś mnie z okna obserwuje. Inna sytuacja widziałem w nocy jak by oczy które świeciły sie.

Witam. Warto byłoby skonsultować się z psychiatrą, ponieważ tego rodzaju uczucia mogą wskazywać na jakieś problemy natury psychicznej.