Co mam zrobić? Nie mam miesiączki

Witam. Bardzo potrzebuję pomocy psychologa. Mam 167 wzrostu, ważę 49 kg. 2 miesiące temu przed odchudzaniem ważyłam 58. Mam 14 lat. Na początku mojego odchudzania odżywiałam się bardzo zdrowo (5 posiłków dziennie, dużo wody, uwzględnienie wszystkich potrzebnych składników odżywczych). Chudłam powoli. Ok 0,4 kg na tydzień. Od dwóch tygodni stosuję dietę 500 kcal, ale zazwyczaj jest mniej, gdy zjem więcej mam okropne wyrzuty sumienia. Czuję potrzebę odchudzania, cały czas o nim myślę, nie umiem rozmawiać o czymś innym, ważę się kilka razy dziennie, zaczęłam zachowywać się zupełnie inaczej, np. potrafię cały wieczór stać nad kuchenką i gotować jedzenie dla rodziny, nie umiem skoncentrować się na nauce (zawsze dobrze się uczyłam, teraz to się zmieniło).

Ćwiczę bardzo dużo. Ostatnio zaczęłam wstawać wcześniej i ćwiczyć przed śniadaniem. Mój wczorajszy jadłospis: I 7.00 - 2 łyżki muesli, mandarynka, pół szklanki mleka 0,5% II 10.30 - jabłko, mandarynka, mały jogurt naturalny3% 180 g III 17.00 - 250 g warzyw gotowanych. Wiem, że to mało, ale nie potrafię jeść więcej, a może raczej nie wyobrażam sobie tego. Moja rodzina zaczyna się niepokoić, ale tak właściwie to wydaje mi się, że nie wie, co czuję. Mam wielkie kompleksy. Potrafię też płakać kilka razy dziennie. Jak zjem cokolwiek niezaplanowanego mam wyrzuty sumienia. Nie wiem co się dzieje. Proszę o pomoc. Dodam, że od dwóch miesięcy nie miałam miesiączki. Irytują mnie odpowiedzi typu "masz niedowagę, jedz więcej, ćwicz, odżywiaj się zdrowo". Nie są mi potrzebne. Proszę o odpowiedź.

Witam serdecznie,

Opisywane przez Ciebie problemy z jedzeniem wskazują na początek anoreksji.
Anoreksja często zaczyna się od zdrowej diety lub chęci zgubienia kliku kilogramów.
Twój BMI ma obecnie wartość graniczną dla rozpoznania anoreksji (17.6 kg/m2), a zatrzymanie miesiączki, lęk przed przytyciem i nieprawidłowa samoocena dotycząca sylwetki- to pozostałe kryteria rozpoznania anoreksji.

Początkowo odchudzanie daje poczucie siły, energii i satysfakcji. Z czasem jednak, na skutek wyczerpania rezerw organizmu pojawiają się powikłania: psychiczne i fizyczne. Typowe są wówczas takie problemy z nastrojem jak: labilność, płaczliwość, depresja oraz problemy z koncentracją uwagi.
Poważne powikłania cielesne mogą doprowadzić nawet do zgonu. O niektórych z nich możesz przeczytać na łamach naszego serwisu: http://portal.abczdrowie.pl/skutki-anoreksji

Anoreksja jest zaburzeniem wynikającym z problemów natury psychologicznej.
Problemy te są różne u różnych osób. Może to być np. perfekcjonizm, niska samoocena, trudności z wyrażaniem emocji, relacje panujące w rodzinie. To, co powinnaś zrobić zależy od tego, z jakimi problemami się zmagasz- a nie można tego wywnioskować z Twojego krótkiego listu.
Piszesz np., że masz wielkie kompleksy.

Należałoby zastanowić się, jaka jest przyczyna Twojej niskiej samooceny i jak możesz zmienić swój punkt widzenia. Tzw. pozytywne myślenie: ,,Głowa do góry" lub sama dieta ,,Jedz więcej" nic tu nie zmieni- zmiana sposobu myślenia o sobie jest procesem.
Samemu bardzo trudno jest pokonać anoreksję- w tej walce potrzebny jest sojusznik w postaci terapeuty.

U większości osób niepełnoletnich zalecana jest terapia rodzinna.
Powinnaś więc jak najszybciej porozmawiać o swoim problemie z mamą i zapisać się na wizytę w poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.

Nie leczona anoreksja może przybrać przewlekły, nawrotowy przebieg.
Jeśli chcesz dokonać zmian, musisz być do nich przekonana, musisz wiedzieć co możesz zyskać.
W przypadku anoreksji może to nawet oznaczać ,,Chcę ocalić swoje życie".
Skoro zdecydowałaś się zadać pytanie w naszym serwisie, to uczyniłaś pierwszy krok aby te zmiany zacząć. Jesteś inteligentną, silną dziewczyną i dasz radę, jeśli spróbujesz wyjść poza mur, który wokół siebie zbudowałaś.

Staraj się jak najwięcej dowiedzieć o anoreksji. Polecam Ci np. książkę ,,Wolę umrzeć niż przytyć" M. Zimmer, M. Sacker.

Serdecznie pozdrawiam