Co mogą oznaczać napady głodu?

Witam. Mam 23 lata. Ogólnie jestem szczupła osoba. 163 cm - 53 kg. Miewam jednak częste duże napady głodu, a ostatnimi czasy kompletnie nie moge nad tym zapanować. Praktycznie żadna ilością jedzenia nie jestem w stanie odczuć sytości. Czy powinnam zrobić jakieś badania? TSH? Dodam, ze mam ogromne zgagi juz od kilku miesięcy. Ciąża nie wchodzi w gre :)

Dzień dobry,

Wygląda na to, że ma Pani powtarzające się hipoglikemie. Przyczyn może być wiele. Na początek proszę wykonać rano na czczo krzywą cukrową, czyli test OGTT z 75 g glukozy i oznaczyć glukozę z insuliną na czczo oraz 1 i 2h po wypiciu roztworu (równiez glukozę i insulinę). W trakcie trwania testu nie wolno chodzić, bo test będzie niediagnostyczny. Czas od ostatniego posiłku (kolacji) optymalnie powinien wynosić 8-12 h (nie dłużej niż 16 h) Warto również wykonać oznaczenie peptydu C oraz HbA1c we krwi. TSH będzie przydatne, ponieważ w nadczynności tarczycy często jest zwiększony apetyt (warto również oznaczyć od razu przynajmniej FT4) , a pomimo jego zaspokajania - masa ciała nie wzrasta (pisze Pani, że jest Pani osobą szczupłą). Z wynikami proszę udać się do lekarza - najlepiej internisty- diabetologa lub endokrynologa. Często przyczyną jest hipoglikemia reaktywna, rzadko guzek o typie insulinoma, niekiedy pasożyty w przewodzie pokarmowym. Jeśli chce Pani poznać dokładną przyczynę, nie obędzie się bez wizyty u lekarza. Konieczne jest dokładne badanie i szczegółowy wywiad lekarski.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych