Co może oznaczać cofnięcie odbytu do pochwy?

Ewa 28 lat. Również wczoraj zauważyłam w pochwie coś takiego jak by cofnięcie się odbytu do pochwy Mam nie regularne wypróżnienia jak i zaparcia jem nie odpowiednio i mam dużą nadwagę i mam 2 dzieci czy to może być również po porodzie? Z tym że pierwszy poród był 10 Lat temu a 2 poród 5 lat temu i czy po takim czasie może się to odezwać? I czy to może być tą przyczyną? Przypomnę że byłam u Ginekologa tydzień temu w Piątek i było wszystko w porządku. Proszę o pomoc. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Bez dokładnego wywiadu i badania fizykalnego dokonanego przez lekarza ciężko jest spekulować w kierunku diagnozy.
Jeśli jest Pani otyła, je Pani nieregularnie i w żywieniu występują liczne błędy żywieniowe można spekulować że pojawiają się u Pani żylaki odbytu (hemoroidy).
Sugerowałabym konsultację dietetyczną (np. drogą online) w celu zmiany nawyków żywieniowych, które przyczynią się do redukcji masy ciała a także poprawy częstotliwości wypróżnień.

Pozdrawiam
Dietetyk mgr Marianna Hall
Centrum Dietetyki Nutrado w Warszawie