Co oznacza pieczenie i świąd odbytu?

Mam 20 lat. Od dłuższego czasu odczuwam swędzenie odbytu i czasem pieczenie. Ostatnio zauważyłam dwa razy świeża krew na stolcu i na papierze, było jej dość sporo. Nie mam problemów z wyproznianiem. Ostatnio zauważyłam, ze stolce są tak jakby cieńsze niż zwykle, tak samo szerokie ale węższe na grubość. Wydaje mi się również ze od razu przy pępku po prawej stronie brzuch jest bardziej twardy niż po lewej. Mój dziadek chorował na raka jelita grubego. Mam nadwagę. Czy to rak?

Nie należy myśleć w pierwszej kolejności o raku, szczególnie gdy się ma 20 lat.
Objawy wymagają wyjaśnienia , krwawienie z jelita grubego jest wskazaniem do wykonania kolonoskopii. Świąd ,ślad krwi to częsty objaw stanów zapalnych odbytnicy , guzków krwawniczych czy owsików.Zachęcam do konsultacji u swojego lekarza POZ ,który po zbadaniu pani powinien skierować na odpowiednie badania.Pozdrawiam

Powinna się Pani bezzwłocznie udać do lekarza,który skieruje Panią na specjalistyczne badania.
Nie należy stawiać diagnozy w kierunku nowotworu na podstawie tak niepełnego wywiadu.

Pozdrawiam,
Dietetyk Marianna Hall
Centrum Dietetyki Nutrado (www.nutrado.pl)