Co może oznaczać lęk przed przebywaniem w domu?

Mam 20 lat, jestem studentką, mieszkam z moją współlokatorką z którą nie mam żadnych problemów ale widujemy się rzadko. Od kiedy poszłam ma studia, teraz zaczęłam drugi rok mieszkam bez rodziców w wynajmowanych mieszkaniach. Mój lęk polega na tym, że w nowo wynajmowanym mieszkaniu i w całym bloku bardzo się boję. Dodam, że w wcześniejszym miejscu nie miałam tego problemu. Mój lęk polega na tym,że np boję się przejść ciemnym korytarzem do pokoju w którym jest już światło bo mam wrażenie że ktoś jest za mną, wchodząc do pokoju jak najszybciej zamykam mocno drzwi i trzymam za klamkę tak gdybym miała tym samym blokować komuś wejście. Boję się wtedy kiedy mam otworzyć windę bo mam wrażenie, że w niej będzie to coś. Jak jestem w oświetlonym miejscu i znajdę czarną przestrzeń między np szafa a ścianą to boję się, że w niej jest to coś. Dodam, że to coś czego się boję to postać, mogłabym ją opisać bo doskonale ją znam ale na samą myśl wspomnienia o niej się boję, że jeśli ją opiszę to ona się ujawni. Ważne jest chyba też to, że ta postać to nie jest nic z kultury, żadna zjawa z horroru czy gry. Każdy usłyszany dźwięk w mojej głowie jest powoli odbierany jako efekt działań tego czegoś, czasami mam tak że boję się otworzyć oczy kiedy je na chwilę zamknę, bo ona tam może być. Proszę o pomoc bo tak dalej nie da się żyć, a mój strach zaczyna panować nad coraz większym obszarem mojego życia.

Witam Panią,
Aby rzetelnie odpowiedzieć na Pani pytanie,
musiałabym przeprowadzić z Panią wnikliwy wywiad
by zbadać okoliczności, które doprowadziły do opisanych zaburzeń.
Przede wszystkim ważne jest, żeby Pani problem został prawidłowo
zdiagnozowany i żeby jak najprędzej rozpoczęła Pani leczenie,
psychoterapię, gdyż objawy mogą się nasilać i mogą prowadzić
do pogarszania się samopoczucia psychicznego i fizycznego.
Mogą też pojawić się inne zaburzenia.
Aby skutecznie Pani pomóc, należy dotrzeć do źródła problemu,
czyli przyczyny Pani lęków i na tej podstawie opracować
właściwą metodę terapii.
Zachęcam do konsultacji z lekarzem psychiatrą oraz psychologiem
lub psychoterapeutą w celu zdiagnozowania Pani problemu
i wdrożenia odpowiedniej formy terapii.
Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl