Co może znaczyć takie PET-CT u mojego taty?

Dzień dobry. Proszę o objaśnienie badania PET-CT mojego ojca. Wizytę u onkologa mamy dopiero za kilka dni, a już dzisiaj dysponujemy badaniem i chciałbym wiedzieć na czym stoimy. Będę bardzo wdzięczny za krótkie wyjaśnienie. Z poważaniem, Klatka piersiowa : Zwłóknienia oraz w większości zwapniałe guzki płata górnego płuca prawego, bez wzmożonego metabolizmu 18FFDG. Guzek segmentu 3 płuca prawego 10x6mm, bez wzmożonego metabolizmu 18F-FDG. Zwapniałe guzki segmentu 3 płuca prawego śr. do 5mm, bez wzmożonego metabolizmu 18F-FDG. Zmiany drobnoguzkowe płata dolnego płuca prawego śr. do 4mm, bez wzmożonego metabolizmu 18F-FDG. Zwłóknienia oraz zwapnienia w szczycie płuca lewego, bez wzmożonego metabolizmu 18F-FDG. Guzek segmentu 1/2 płuca lewego śr. 6,5mm, bez wzmożonego metabolizmu 18F-FDG. Zwapniały guzek segmentu 9 płuca lewego śr. 6mm, bez wzmożonego metabolizmu 18F-FDG. Poza tym w płucu lewym widoczne są zmiany drobnoguzkowe śr. do 4mm, bez wzmożonego metabolizmu 18F-FDG. W śródpiersiu przednim zmiana tkankowa 15mm, bez wzmożonego metabolizmu 18F-FDG - węzeł chłonny. Poza tym węzły chłonne śródpiersia i pachowe niepowiększone, bez wzmożonego metabolizmu 18F-FDG Jamy opłucnowe, osierdzie bez płynu, bez ognisk patologicznego metabolizmu 18F-FDG. " Co oznacza zwrot "bez wzmożonego metabolizmu"?

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Zwrot ,,bez wzmożonego metabolizmu oznacza brak gromadzenia się w tych miejscach znacznika. Wynik ten może być interpretowany wraz z wynikami innych badań.