Co może znaczyć to wzmożone łaknienie?

Witam, Od jakiegoś czasu (2-3 miesiące) zauważyłam u siebie wzmożone łaknienie czasem wręcz przytłaczające. Dość często (nawet kilka razy w tygodniu) mam taki dzień, że nie czuję sytości ani satysfakcji po żadnym posiłku. Przestaję jeść ze względu na rozsądek, a nie uczucie sytości. Musiałabym jeść co chwilę, aby zniwelować tak duży głód. Czuję na żołądku sygnał głodu , a sytość albo jest nikła, albo pojawia się z dużym opóźnieniem. Moje ostatnie wyniki morfologii nie wyglądają niepokojąco, ani w kwestii poziomu glukozy ani tarczycy (TSH ok. 3,7 nie przekracza norm). Na stałe biorę tylko dwuskładnikową antykoncepcję hormonalną już od długiego czasu. Co może być problemem? Co robić?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zaburzenia łaknienia mogą mieć wiele różnych przyczyn. Na początku warto udać się do lekarza rodzinnego, który ewentualnie skieruje Panią do specjalisty.

Na większy apetyt może wpłynąć wiele różnych czynników zarówno zewnętrznych, np. częstotliwość spożywania posiłków, jak również tych bezpośrednio związanych ze zdrowiem pacjenta. Zaburzenia łaknienia mogą wynikać z nieprawidłowo zbilansowanej diety, np. zbyt małej podaży kalorii czy niedoborem określonych składników odżywczych.

Czasami problem ze wzmożonym łaknieniem może pojawiać się również na tle emocjonalnym. Wtedy potrzeba zjedzenia określonych produktów nasila się np. pod wpływem długotrwałego stresu. Proszę zaobserwować w jakich sytuacjach organizm reaguje większym zapotrzebowaniem na pokarm i czy faktycznie w stresujących sytuacjach jest to bardziej zauważalne. W takim przypadku wskazana byłaby zarówno konsultacja dietetyczna, jak i psychologiczna. Może Pani również udać się na wizyte do psychodietetyka.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem dostępnym na portalu abcZdrowie.pl, dotyczącym skutecznych sposobów na zmniejszenie apetytu:

https://zywienie.abczdrowie.pl/jak-opanowac-nieokielznany-apetyt

Warto również przeczytać, co na pytania o podobnej tematyce odpowiadają eksperci portalu abcZdrowie.pl:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-powoduje-nadmierny-apetyt

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-pohamowac-nadmierny-apetyt

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-ograniczyc-nadmierny-apetyt

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.