Co myśleć o tym stanie kręgosłupa?

Dzień dobry jestem po stabilizacji kręgosłupa teraz byłam na RTG mam zwężenie krążków międzykręgowych l4 l5 i l5 s1 na krawędziach trzonów osteofity czy to pogorszenie? Przewróciłam się kilka razy i mam straszny ból. Dziękuję.

Dzień dobry, RTG wskazuje na występowanie zmian zwyrodnieniowych. Nie jest jednak wystarczającym badaniem żeby zalecić konkretne postępowanie oraz określić co jest przyczyną bólu (w kręgosłupie mogą boleć stawy, dyski, trzony, ale źródłem bólu mogą być również mięśnie przykręgosłupowe czy powięzi). Sugerowałbym w Pani przypadku przede wszystkim konsultację neurologiczną - konieczne jest dokładne zbadanie przez lekarza. Następnie - jeżeli na podstawie samego badania nie będzie można określić przyczyny bólu - lekarz posługuje się badaniami dodatkowymi, które dobiera się na podstawie podejrzeń klinicznych (np. badanie kręgosłupa metodą rezonansu magnetycznego bądź tomografii komputerowej, badanie przewodnictwa nerwowego). W większości wypadków po postawieniu diagnozy w pierwszej kolejności sugeruje się leczenie zachowawcze - fizjoterapię (obejmującą kinezyterapię, terapię manualną oraz fizykoterapię). Jeżeli to nie pomoże - warto skonsultować się bezpośrednio z neurochirurgiem bądź ortopedą specjalizującym się w leczeniu chorób kręgosłupa. Na taką wizytę koniecznie trzeba zabrać opisy badań radiologicznych oraz wydane do nich płyty CD. Na podstawie ww. badań oraz wywiadu neurologicznego lekarz ocenia czy są wskazania do leczenia operacyjnego bądź zabiegów przeciwbólowych (blokady przeciwbólowe, neurolizy). Pozdrawiam serdecznie.