Co oznacza podwyższone ATG?

Witam co oznacza podwyższone ATG? I czy takie skoki TSH są normalne? Dokladnie miesiąc temu TSH wynosiło 0,736. Dodam, że mam malutką zmiane lilotorbielowatą na prawym płacie tarczycy (ok 4mm × 3mm) TSH - 2,189 FT3 - 3,90 (norma 3,0 -4,70) FT4 - 1,26 (norma 0,83 - 1,43) ATG - 82 (norma <60) ATPO - <28 (norma <60)

Dzień dobry,

Podwyższone stężenie ATG może wskazywać na autoimmunologiczne zapalenia tarczycy, choć istniej 2% populacji osób zdrowych z nieco podwyższonym mianem przeciwciał, u których choroba tarczycy nigdy się nie rozwinie. Na szczęście przeciwciała są nieznacznie podwyższone. Z uwagi na wzrost TSH sugerowałbym regularne monitorowanie czynności tarczycy, zwłaszcza, jeśli u Pani w rodzinie występowały choroby tarczycy. W przypadku dalszego wzrostu TSH i pogorszenia samopoczucia, warto wykonać usg tarczycy celem oceny wpływu podwyższonego miana ATG na miąższ tarczycy. Zmiana, którą Pani opisuje wymaga monitorowania, warto wykonać ponowne usg tarczycy za ok 3-6 miesięcy celem oceny progresji zmiany. Na razie poziom hormonów tarczycy i TSH są prawidłowe.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych