Co oznacza powiększona tarczyca?

Dzien dobry,mam na imie Magda i mam nastepujacy problem kiedy byłam u lekarza ginekologa, lekarz mi zrobił usg tarczycy i powiedział ze jest powiększoną ale to nic. Moje pytanie czy naprawdę to nic nie szkodzi czy mam jakieś inne badania zrobić. Od pewnego czasu mam problemy z połykaniem a wiem ze to jeden z powodów powiększonej tarczycy.Czuje taka gule w przełyku jakby cos mi tam utkwilo. Proszę bardzo o jakies informacje czy powinnam iść do endokrynologa czy nie jest to konieczne, Nie chciałabym czegos zaniedbać czy przegapic Z góry bardzo dziekuje za wszelkie informacje. Serdecznie pozdrawiam
KOBIETA ponad rok temu

Należy wykonać pełne badanie ultrasonograficzne tarczycy. Problemy z połykaniem mogą być związane z powiększoną tarczycą. Dalszą diagnostykę ew. choroby tarczycy uzależnia się od uzyskanego obrazu ultrasonograficznego tarczycy.

Magdalena Mroczek

Powiększona tarczyca może powodować problemy z połykaniem i być palpacyjnie wyczuwalna na szyi
Prawidłowe wymiary tarczycy w badaniu usg to:

płat: długość - 50-60 mm, szerokość - 20-25, grubość 15-20
cieśń: długość 15-20, grubość 5-10

Jeśli tarczyca jest zbyt duża to zawsze trzeba zdiagnozować przyczyny tego stanu. Powiększenie tarczycy nazywane jest inaczej wolem i oznacza przekroczeni objętości 20 cm sześciennych u kobiet i 25 cm sześciennych u mężczyzn. Czasami u kobiet, według niektórych źródeł, wola rozpoznaje się przy powiększeniu tarczycy do ponad 18 cm sześciennych. Powiększenie tarczycy jest częstsze u kobiet.

Istnieje wiele przyczyn powiększenia tarczycy. Poniżej przedstawiono kilka z nich:
niedobór jodu-niedobór jodu jest zdecydowanie najczęstszą przyczyną występowania wola na świcie. W Polsce występuje stosunkowo rzadko. TSH pobudza wzrost tyreocytów.
związki wolotwórcze-kapusta, brukselka i inne związki zawarte w niektórych warzywach mogą stymulować powstawanie wola.
Guzy tarczycy-mogą być łagodne lub złośliwe, mogą powodować powiększenie węzłów chłonnych szyjnych.
Choroba Gravesa-Basedowa. Powiększenie tarczycy w chorobie Gravesa-Basedowa jest wynikiem pobudzenia znajdujących się na komórkach gruczołu tarczowego receptorów dla tyreotropiny (TSH-R) przez krążące przeciwciała (tzw. anty-TSH-R). Choroba ta powoduje nadczynność tarczycy.
choroba Hashimoto przewlekłe limfocytowe zapalenia tarczycy. W początkowym okresie jest to nadczynność lub niedoczynność, potem najczęściej niedoczynność. Wole są twarde, a tarczyca jest powiększona równomiernie.

Powiększoną tarczycę trzeba leczyć. Jeśli przyczyną jest brak jodu, wtedy należy go suplementować. Czasami trzeba też podawać tyreostatyki. W przypadkach ucisku na tchawicę lub nowotworu często konieczna jest operacja.

Proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego, zrobić badanie TSH, fT3 i fT. Lekarz może zechcieć palpacyjnie zbadać tarczycę. Może trzeba powtórzyć usg. Po uzyskaniu diagnozy będzie można wdrożyć leczenie.