Co oznacza przyspieszone bicie serca przy nerwicy?

witam, mam 20 lat, chorowalam na nerwice, teraz moj psycholog swierdzil ze psychoterapia nie jest narazie potrzebna bo kilka miesiecy leczenia przynioslo efekty. Ostatnio bardzo niepokoi mnie szybkie bicie mojego serca i odczucie kolatania, czesto sie tak czuje nawet kiedy nie wykonuje zadnego wyslku ani nie jestem narazona na stres, morfologia i ekg jest w porzadku, dwa miesiace temu mialam echo serca i holter i tez nie bylo zadnych nieprawidlowosci, czy powinnam sie tym martwic?

Mgr Kamila Jakubowska

Witam

Przyspieszone bicie serca przy nerwicy może się wiązać z nasilającym się lekiem.Jeśli Pani zaczyna się bać tego, że ma przyspieszone bicie serca, to z kolei nasila lęk, że coś się stanie złego i to znowu powoduje niepokój, takie błędne koło. Jeśli wyniki badań są dobre to myślę, że warto spróbować technik relaksacyjnych, w sytuacji gdy czuje Pani kołatanie serca warto spróbować przeczekać ten stan, oddychać spokojnie, posłuchać cicho muzyki, postarać się wyciszyć.Dzięki temu nauczy się Pani przeczekać atak niepokoju i po jakimś czasie on minie.Warto jest też tłumaczyć sobie w myślach, że jestem bezpieczna.Możliwe też, że reaguje Pani tak silnie na zakończenia terapii.

pozdrawiam
Kamila Jakubowska

Szanowna Pani, przyspieszone bicie serca jest jednym z najczęstszych objawów "nerwicy", czyli tzw. zaburzeń lękowych. Hipotez można wysunąć wiele:
- lęk związany z zakończeniem terapii
- lęk o samodzielne poradzenie sobie
- być może inne stresujące sytuacje w Pani życiu wywołują drobne reakcje fizjologiczne, które sprawiają, że z dużą uwagą monitoruje Pani swoje ciało
Być może warto będzie omówić to z terapeutą, o ile ma Pani możliwość umówienia się na sesję.

Pozdrawiam

Witam Panią
Pomocne mogą być techniki relaksacyjne.
Jeżeli jednak problem będzie się utrzymywał
lub objawy zaczną narastać, to należy
skonsultować się z psychologiem.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl