Co oznacza stan podwyższonego żelaza w organizmie?

Mam za dużo żelaza w dwóch kolejnych badaniach. Czy to jest groźne i co należy w tym przypadku zrobić?

Ewa Zawidzka Dietetyk, Wrocław

Witam serdecznie,

Nie wiem jaki Pan obecnie ma poziom żelaza, ale jeśli jest zwiększony, należy przede wszystkim poszukać tego przyczyny. Radziłabym udać się do lekarza pierwszego kontaktu, żeby ich poszukać.
Wyższy poziom żelaza występuje czasami u osób spożywających regularnie niewielkie ilości alkoholu (piwko, lampka wina dziennie). Powodem większej ilości żelaza mogą też być przyjmowane leki i suplementy diety.

Pozdrawiam
Ewa Zawidzka