Co oznacza taki zapis w TK komputerowej?

Witam! Zrobiłam tomografie komputerowa jamy brzusznej i miednicy. Wszystko wygląda ok ale niepokoi mnie jeden zapis: w odcinku zstępującym jelita grubego i esicy obkurczenie. Czym to obkurczenie może być spowodowane? Czy gdyby były jakieś zmiany nowotworowe na tomografie były by widoczne? Mój lekarz oglądając płytę powiedział że widoczne jest to obkurczenie i to spore ale twierdzi że jest to po prostu chore jelito, które trzeba leczyć. Biorę Deburit, Duspatalin, IPP oraz spasmoline. Czy to możliwe aby na tomografie nie było widać zmian nowotworowych? Lekarz twierdzi że nie ma potrzeby robić kolonoskopii tym bardziej że jelito jest chore i zwężone.

Witam serdecznie,

Badanie TK jest badaniem bardzo dokładnym i jeśli w jelicie grubym byłyby zmiany nowotworowe to z pewnością badanie to by je uwidoczniły. Interpretacja wyniku należy do lekarza prowadzącego. Jeśli On nie widzi wskazań do wykonania kolonoskopii, to z pewnością tak jest. Nie mniej jednak, jeśli Pani ma wątpliwości to proszę porozmawiać z lekarzem prowadzącym lub zasięgnąć opinii innego specjalisty w tej dziedzinie.

Pozdrawiam serdecznie.